Tak w przyszłości będziemy otwierać samochody! Koreańczycy dokonali przełomu

10 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Moto
Odcisk palca
Źródło: pl.freepik.com

Jeśli chodzi o szeroko pojęte nowinki technologiczne, to bez wątpienia Azjaci nie mają sobie w tym obszarze równych. Tym razem potwierdzili to Koreańczycy, którzy mają pomysł na to, jak w przyszłości będziemy nie tylko otwierać i zamykać, ale również odpalać nasze samochody.

Czy czytniki linii papilarnych wrócą do łask? W telefonach od nich odchodzimy na rzecz coraz bardziej popularnych systemów rozpoznawania twarzy, jednak producenci samochodów dalej widzą w nich potencjał. W nowym Hyundaiu Santa Fe pojawi się ciekawe rozwiązanie, które ma wyeliminować konieczność korzystania z kluczyka (nawet tego „inteligentnego”).

Czy już niedługo kluczyki oraz różne systemy bezkluczykowe odejdą do lamusa? Wszystko na to wskazuje, bowiem mocno naciskający ostatnio na innowacje Hyundai postanowił spróbować czegoś nowego. Możliwe będzie otworzenie drzwi i uruchomienie silnika jego Santa Fe za pomocą odcisku palca. Jedni stawiają na „inteligentne kluczyki”, inni przekonują, że „wystarczy ci twój smartfon”, a Hyundai mówi – „wystarczysz ty”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Koreańczyków, to przyszłoroczny model SUV-a Santa Fe zostanie wyposażony w czytniki linii papilarnych, które pozwolą na otworzenie drzwi czy uruchomienie silnika, ale to nie wszystko.

Odcisk palca

Czytnik wykorzystuje zaawansowany pojemnościowy panel dotykowy odporny na próby oszukania przez hakerów i złodziei. Jak informuje producent, szanse na „obejście” zabezpieczenia wynoszą 1 do 50000. Dodatkowo innowacyjny panel umożliwia zarejestrowanie kilku odcisków od różnych kierowców. To pozwoli komputerowi pokładowemu na rozpoznanie i dostosowanie ustawienia lusterek, fotela, a w przyszłości również temperatury, wilgotności powietrza, czy trybu jazdy dla każdego kierującego z osobna.

Nowy model Santa Fe z innowacyjnym rozwiązaniem najprawdopodobniej na razie trafi wyłącznie na rynek chiński, gdzie będzie skrupulatnie testowany. Na drogi Państwa Środka Santa Fe według wstępnych założeń producenta wyjedzie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Oprócz wspomnianego czytnika linii papilarnych naszpikowany będzie nowoczesną technologią. Ostrzeżenia o zostawionym dziecku na tylnym siedzeniu, zablokowanie otwarcia tylnych drzwi w niebezpiecznych sytuacjach, asystent głosowy od Baidu, bezprzewodowa ładowarka dla smartfonu to tylko niektóre z nich.

Czytaj dalej