Problem oślepiającego kierowców słońca został rozwiązany raz na zawsze!

5 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Moto
Bosch
Źródło: Bosch

Jazda w pełnym słońcu nie jest łatwa. Montowane standardowo we wszystkich samochodach osłony na podsufitce spełniają wprawdzie swoją rolę, ale w pewnym stopniu ograniczają widoczność. Są też tacy kierowcy, których jazda z klapami przeciwsłonecznymi nie tylko irytuje, ale również mocno rozprasza. Jak się okazuje, ciekawą alternatywę proponuje firma Bosch. Trzeba przyznać, że rozwiązanie jest nad wyraz ciekawe.

W ciągu ostatniego stulecia większość technologie motoryzacyjnych ewoluowało. Układy ABS, ESP, wspomagania kierownicy i inne doczekały się ulepszeń, ale w każdym nowym samochodzie jest jeden element, który pozostaje taki sam przez dziesięciolecia – osłona przeciwsłoneczna. Innowacyjna wirtualna osłona firmy Bosch podchodzi w kompletnie inny sposób do problemu jaki generuje zwykła przesłona – zasłania zarówno źródło oślepiającego światła, ale i inne elementy otoczenia.

Bosch VS Słońce

Patent nazywa się Virtual Visor i został zaprezentowany po raz pierwszy na targach CES 2020. Jest to innowatorskie rozwiązanie, będące próbą udoskonalenia klasycznej odsłony przeciwsłonecznej w samochodzie – tego samego elementu, który od dekad pozostaje właściwie w niezmienionej formie. Czym różni się od protoplasty? Cóż, przede wszystkim tym, że po rozłożeniu nie ingeruje w widoczność.

Jest to elektroniczny i przezroczysty panel, podzielony na kilkadziesiąt heksagonów – czyli inaczej mówiąc – sześciokątów. Dzięki kamerze, która przekazuje obraz twarzy do specjalnie zaprojektowanego systemu, możliwy jest odczyt najbardziej nasłonecznionych obszarów głowy kierowcy.

Bosch

Osłona składa się z jednego kawałka przezroczystego panelu LCD i jest wyposażona w kamerę skierowaną do kierowcy, która korzysta z oprogramowania do wykrywania i śledzenia twarzy AI, aby dokładnie określić, gdzie odblask słońca pojawi się na twarzy kierowcy. Następnie algorytm analizuje położenie twarzy i wykorzystuje technologię ciekłokrystaliczną, aby przyciemnić tylko tą część osłony, która zasłoni odpowiedni jej fragment. Reszta pozostaje w pełni przezroczysta.

W rezultacie całość działa jak okulary przeciwsłoneczne. Warto nadmienić tutaj, że proces zachodzi w czasie rzeczywistym, co sprawia, że cały czas jesteśmy chronieni przez system Virtual Visor. Rozwiązanie zostało wyróżnione nagrodą Best of Innovation na targach CES 2020. Niestety jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnym terminie, w którym wynalazek firmy Bosch mógłby ujrzeć światło dzienne.

Czytaj dalej