Przełomowy patent Hyundaia w dziedzinie Car Audio. Takiego czegoś nie ma jeszcze nikt

4 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Moto
Hyundai
Źródło: Hyundai

Kłótnie między kierowcą i pasażerami o wybór stacji radiowej lub gatunku muzyki w samochodzie, są nieodłącznym elementem każdego wyjazdu w dłuższą trasę.

Wszystko wskazuje na to, że Hyundai pozwoli rozwiązać ten problem raz na zawsze, a waśnie o to jaki rodzaj muzyki rozbrzmiewać będzie w aucie odejdą bezpowrotnie do lamusa. Koreańska marka pracuje bowiem nad systemem, dzięki któremu każdy pasażer będzie mógł słuchać swoich ulubionych wykonawców – i to na głośnikach samochodowych.

Wszystko za sprawą systemu Separated Sound Zone. Kontroluje on pola akustyczne we wnętrzu auta dzięki zaawansowanym technologicznie głośnikom. Tworzą one swego rodzaju kurtyny, dzięki którym wygłuszają inne dźwięki dobiegające z konkretnych części wnętrza auta. Zasada działania w dużym uproszczeniu jest zbliżona do nowoczesnych słuchawek z funkcją tłumienia zewnętrznych hałasów. Eksperci koreańskiej marki podkreślają, że taki system znakomicie może sprawdzić się na przykład podczas dłuższej podróży z małym dzieckiem. Cicha strefa w której znajduje się maluch z pewnością ułatwi mu spokojny sen i komfortową podróż.

Kia SSZ

Sound Zone pozwoli też na korzystanie z systemu głośnomówiącego każdemu pasażerowi, zaś wskazania nawigacji lub inne komunikaty głosowe może ograniczyć wyłącznie do pola kierowcy. Co ciekawe Hyundai zapewnia, iż rozwiązanie to może trafić do ich modeli już w 2022 roku. Początkowo zapewne znajdzie się w topowych autach z segmentu premium (czyli w Genesisie), zaś w przyszłości będzie stopniowo uzupełniał ofertę tańszych modeli.

Separated Sound Zone czyli przyszłość samochodowego car-audio według Hyundaia

Poniższy film pokazuje przykładowe zastosowanie technologii Seperated Sound Zone, w którym dzieci z tyłu wolą słuchać innej muzyki, a dorośli z przodu – innej:

Czytaj dalej