Przełomowa technologia Forda pozwoli niewidomym „poczuć widoki”.

3 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Moto
Technologia Feel The View
Źródło: Ford

Amerykański koncert motoryzacyjny chce aby osoby niewidome i niedowidzące mogły odbierać maksimum doznań podczas podróży samochodem. I ma na to znakomity pomysł!

Jazda samochodem to olbrzymia przyjemność – nie tylko dla kierowcy, ale tez pasażerów. Między innymi dlatego, że można podziwiać piękne widoki za szybą. Niestety nie mogą tego doświadczać osoby niewidome i niedowidzące, choć Ford ma pomysł jak to zmienić. Dział techniczny amerykańskiej marki opracował nowy rodzaj szyb samochodowych, które pozwolą niewidomym odczuwać to, co widoczne jest na zewnątrz pojazdu. Firma chce sprawić, by „zwykłe podróże stały się dla nich naprawdę niezapomniane”.

Inżynierowie i programiści postanowili więc stanąć na wysokości zadania. Inteligentne okno Ford Feel The View zostało opracowane przez włoski oddział Forda i GTB Roma we współpracy z Aedo, startupem specjalizującym się w narzędziach pomagających osobom niedowidzącym. Pozwala ono „zobaczyć”, a właściwie poczuć niewidomym to, co znajduje się za szybą.

Jak to działa?

Działanie innowacyjnego systemu jest relatywnie proste. Najpierw urządzenie robi zdjęcie otoczenia, następnie przekształca je w monochromatyczną grafikę o wysokim kontraście, aż wreszcie „inteligentne szyby”, jak nazywa je producent, generują wibracje o 255 poziomach intensywności, dzięki czemu niewidomy pasażer może poznać ukształtowanie krajobrazu.

"Staramy się poprawiać ludzkie życie, a pomaganie niewidomym pasażerom w doświadczaniu wspaniałego aspektu jazdy samochodem jest ku temu fantastyczną okazją." - powiedział Marco Alù Saffi - rzecznik Ford Italy. Wtórował mu Kuda Takura, rzecznik Ford Motor Company z RPA - „To niebywała, niepowtarzalna i przede wszystkim - fantastyczna okazja, aby pomóc niewidomym pasażerom doświadczyć wrażeń z jazdy samochodem. Technologia jest zaawansowana, ale koncepcja jest prosta – i może zmienić przyziemne podróże w naprawdę niezapomniane i niepowtarzalne przeżycie dla osób, które borykają się z problemami ze wzrokiem."

Feel The View

Ford zaznaczył jednak, że technologia ta jest jedynie prototypem, który nie jest obecnie przeznaczony do masowej produkcji. Projektanci Feel The View zwracają jednak uwagę, że potencjał wzbogacenia życia osób niewidomych i niedowidzących poprzez umożliwienie im doświadczenia niektórych uroków otwartej przestrzeni za oknem samochodu z pewnością wydaje się być być drogą, którą zdecydowanie warto dalej podążać.

A oto jak w praktyce działa inteligentne okno widoku:

Czytaj dalej