Na Playstation 5 dalej będziemy musieli czekać. Sony nie ma dobrych wieści

1 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Sprzęt
Sony Playstation 5
Źródło: Sony

Fani konsoli Playstation 5 od początku mieli pod górkę. Globalna pandemia COVID-19 odbiła się również na takich gigantach jak Sony czy Microsoft, skutecznie blokując dostarczenie najnowszej generacji konsol dla wszystkich chętnych graczy. I o ile XBOX Series X można już kupić w większości sklepów, o tyle PS5 jeszcze długo nie pojawi się na półkach elektronicznych marketów.

Po ponad roku od wybuchu pandemii w wielu krajach zakup konsoli Playstation 5 dalej graniczy z cudem. Magazyny cały czas są puste, a niewielkie partie towaru wypuszczane przez Japończyków nie zaspokajają ogromnego popytu na PS5. A nawet jeśli coś się pojawi, to trafia najpierw do klientów, którzy zamówili konsolę w przedsprzedaży. Co dzieje się z tym sprzętem później, doskonale wiemy wszyscy - w lwiej części trafia na serwisy aukcyjne, po cenie nierzadko zawyżonej o nawet 200 - 300%.

Niestety wszyscy gracze którzy chcieliby nabyć konsolę za normalne pieniądze, będą musieli kolejny raz mocno zacisnąć zęby. Tym razem wieści o kolejnych problemach z dostawami przyszły z samej góry. Hiroki Totoki, dyrektor finansowy Sony przekazał ostatnio, że według analityków firmy jeszcze przez najbliższy rok nie będą oni w stanie sprostać oczekiwaniom rynku w tym obszarze.

Sony Playstation 5

Nie wydaje mi się, by popyt uspokoił się w tym roku, a nawet gdybyśmy zabezpieczyli znacznie więcej zasobów i wyprodukowali w przyszłym roku dużo więcej egzemplarzy PlayStation 5, nasza podaż też nie byłaby w stanie nadążyć za popytem. - powiedział Hiroki Totoki dla agencji prasowej Bloomberg.

Jeśli to prawda, to możemy mówić w tym przypadku o sytuacji bez precedensu. Co więcej, nawet zarząd Sony nie do końca wie, co przyniesie przyszłość i przede wszystkim kiedy w końcu Playstation 5 trafi do wszystkich zainteresowanych.

Pewne działania zapobiegawcze zostały już jednak podjęte. Ponieważ największy problem stanowi brak części do produkcji konsoli (głównie półprzewodników), Sony poprosiło AMD o rozpoczęcie prac nad nowym, tańszym w produkcji i prostszym procesorem wykonanym w 6nm procesie technologicznym. Według doniesień DigiTimes, produkcja nowego procesora oraz co za tym idzie przeprojektowanej konsoli może ruszyć w połowie przyszłego roku.

Czytaj dalej