Nie żyje Stanisława Ryster, prowadząca słynny teleturniej "Wielka gra"

Kiedy w 1975 roku w Telewizji Polskiej miał premierę teleturniej „Wielka Gra”, szeroko pojęty termin „rozrywka” został zdefiniowany na nowo. Prowadzącą została Stanisława Ryster, która kultowy program prowadziła nieprzerwanie aż do 2006 roku. Znana i ceniona prezenterka zmarła dzisiaj w wieku 81 lat.

Nie żyje Stanisława Ryster, prowadząca słynny teleturniej „Wielka gra”
Podaj dalej

Stanisława Ryster przez 31 lat prowadziła cieszący się w Polsce ogromną popularnością teleturniej „Wielka Gra”. Co ciekawe, był on pierwszym polskim teleturniejem na zagranicznej licencji. Program emitowany był przez 31 lat aż do jego zdjęcia w 2006 roku. Uczestnicy programu – wybrani w eliminacjach – odpowiadali na pytania z wcześniej ustalonej dziedziny wiedzy, zadawane przez prezenterkę oraz grono ekspertów. Nad przebiegiem konkursu czuwał obecny podczas nagrania prawnik.

Jako pierwszy o jej śmierci poinformował jeden z wielokrotnych zwycięzców teleturnieju, Mariusz Machnikowski, który napisał na platformie X: „Zmarła Stanisława Ryster. Jeśli ktoś był legendą TVP, to ona na pewno. Pochwalę się – w jednym z wywiadów powiedziała, że spotkała się niedawno z +jednym ze swoich ulubionych graczy+. Potwierdziła mi potem, że to chodziło o mnie – tydzień wcześniej zaprosiłem ją na kawę…”.

Stanisława Ryster, prezenterka telewizyjna, prowadzi teleturniej Wielka Gra. 1990 r. Fot. PAP/M. Wegner

Prezenterka urodziła się 2 maja 1942 r. we Lwowie. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Katowicach, a później studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w telewizji rozpoczęła w 1966 r. Początkowo prowadziła programy i teleturnieje młodzieżowe.

fot.: TVP Kielce

Przeczytaj również