Mafia wprost z japońskich z ulic. Recenzja The Yakuza Remastered Collection

17 Luty 2021 | Jakub Barabasz | Recenzje
Yakuza
Źródło: apptriger.com

Yakuza to seria gier z bogatą historią. Cykle ten ukazywał się na przestrzeni lat na wielu konsolach. Od niedawna jednak gracze mogą rozegrać pełną historię na jednej konsoli. Seria w remasterowanej wersji pojawiła się z taką samą rozgrywką jak oryginały. Czy warto więc wydać pieniądze, aby posiadać je wszystkie ponownie?

Historia Kazumy Kiryu

Dla tych, którzy nie grali wcześniej w żadne gry z serii Yakuza, historia może być dość skomplikowana. Jest tu wiele japońskich nazwisk i klanów, które mogą być nieco trudne do zapamiętania, ale jest tylko kilka wielkich nazwisk, które trzeba znać, a cała reszta jakoś się układa, zwłaszcza po kilku godzinach rozgrywki. Większość rozgrywki skupia się wokół Kazumy Kiryu - członka klanu Tojo w Kamurocho. Kazuma, aby chronić swojego przyjaciela, wziął na siebie winę za morderstwo, którego nie popełnił. W więzieniu spędził dziesięć lat, zostając zwolnionym z niego w 2005 roku.

W pierwszych trzech częściach serii główny protagonista próbuje wrócić do normalnego życia. Opiekuje się również dorastającą Haruką. W czwartej i piątej części cyklu powraca do roli głównego bohatera. Gracz wciela się wtedy w kilka postaci o zróżnicowanych stylach walki i własnych punktach widzenia na historie związane z Yakuzą.

Yakuza

Klimat starych części pozostał

Wydaje się to dość ogólne stwierdzenie, ale gdybyśmy mieli zagłębić się szczegółowo w historie zawarte w każdej z serii, ten artykuł byłby po prostu za długi. Poza tym w The Yakuza Remastered Collection w mniejszym stopniu chodzi o fabułę (ta się nie zmieniła) a bardziej o ulepszenia w grafice, mechanice i samej grywalności. Produkcja oferuje różne lokalizacje poza samym Kamurocho. Remaster nadal jest kolorowy i pozostaje wierny stylowi narzuconemu serii od początku jej istnienia. Jedyną rzeczą, którą może rzucać się w oczy i psuć cały klimat...są ogromne dłonie wszystkich postaci zawartych w grze.

Podczas gdy oryginalna gra była dubbingowana w języku angielskim, kolejne gry są robione w tradycyjnym języku japońskim, który o wiele bardziej pasuje do klimatu serii. Aktorstwo głosowe jest niesamowite i potrafi wprowadzić gracza w japońskie ulice i styl życia. Niestety, ale zawarte w grze cutscenki nie mają opcji pomijania, a niekiedy są po prostu przydługie.

Yakuza

Podsumowanie

Kolekcja Yakuza Remastered daje fanom możliwość zagrania w całą historię Kazumy Kiryu na jednej konsoli. Od części z młodym Kiryu i młodym Goro Majimą aż do Yakuzy 6 z w pełni dorosłą Haruką i Kiryu jako protagonistą. Rzecz, za którą naprawdę powinno się szanować serię Yakuza, jest fakt, że postacie poddane są procesowi starzenia. Z każdą kolejną częścią widać ten mechanizm. W dodatku rok opowieści zbiega się z latami, w których gra została wydana. Nawet więcej, kiedy jedna z gier została wydana w czasie wakacji, zostało to odzwierciedlone w grze. Takie drobne szczegóły sprawiają, że gracz może naprawdę wczuć się w grę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Gra jakiej potrzebujemy! Recenzja Gods Will Fall
Wielki finał znakomitej serii - recenzja gry Hitman 3
GTA 5 pojawi się na next-genach w tym roku

Czytaj dalej