Kwantowy internet zmieni obliczę komunikacji

3 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Internet
Źródło: insidescience.org

Ostatnie badania z Purdue University wykazały, że użycie programowalnego przełącznika selektywnego długości fali może pomóc zwiększyć liczbę użytkowników w sieci kwantowej bez zwiększania strat fotonów z urządzenia przełączającego. Co dokładnie zmieni internet kwantowy? O wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Internet kwantowy przyszłością komunikacji

Kiedy komputery kwantowe staną się potężniejsze i bardziej powszechne, będą potrzebowały solidnego kwantowego internetu do komunikacji. Inżynierowie z Purdue University rozwiązali problem uniemożliwiający rozwój sieci kwantowych, które są wystarczająco duże, aby niezawodnie obsługiwać więcej niż garstkę użytkowników.

Metoda, zademonstrowana w pracy opublikowanej przez Optica może pomóc w stworzeniu podstaw do tego, kiedy duża liczba komputerów, czujników oraz innych technologii kwantowych będzie gotowa do uruchomienia i komunikowania się ze sobą. Zespół wdrożył programowalny przełącznik, aby dostosować ilość danych, które trafiają do każdego użytkownika poprzez wybieranie i przekierowywanie długości fal światła przenoszącego różne kanały danych, co umożliwia zwiększenie liczby użytkowników bez zwiększania strat fotonów w miarę powiększania się sieci.

Internet

Internet kwantowy już wkrótce zastąpi ten obecny

Jeśli fotony zostaną utracone, informacja kwantowa również zostanie utracona. Problem ten ma tendencję do występowania tym bardziej, im dalej fotony muszą podróżować przez sieci światłowodowe. Zamiast za każdym razem dodawać odpowiednie filtry, gdy nowy użytkownik dołącza do sieci, inżynierowie mogliby po prostu zaprogramować przełącznik selektywny długości fali tak, aby kierował fale przenoszące dane do każdego nowego użytkownika. Rozwiązanie to znacząco zmniejszyłoby koszty operacyjne i konserwacyjne.

Przełącznik selektywny długości fali może być również zaprogramowany w celu dostosowania szerokości pasma do potrzeb użytkownika, co nie było możliwe w przypadku stałych filtrów optycznych. W przypadku Internetu kwantowego tworzenie połączeń między użytkownikami i dostosowywanie przepustowości oznacza dystrybucję splątania, czyli zdolności fotonów do utrzymywania stałej kwantowo-mechanicznej relacji między sobą bez względu na to, jak daleko od siebie mogą się znajdować, aby połączyć użytkowników w sieci.

Internet

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

NASA: Teleskop Jamesa Webba kończy przygotowania do startu
Biegun Północny: zaobserwowano kosmiczny huragan
Psy pomagają nauczyć maszyny w jaki sposób wykrywać nowotwory

Czytaj dalej