Możesz zagrać w Assassin's Creed, ale uważaj. Ta seria sprawi, że… będziesz chciał podróżować po świecie

Po raz pierwszy nad serią Assassin’s Creed pochyliłem się kilka lat temu. Po powrocie z wakacji z Dominikany szukałem jakiegoś tytułu, który traktowałby o Karaibach i piratach. Szybko znalazłem kilka tytułów, ale tym wybijającym się na pierwszym plan było Black Flag, czwarta odsłona serii Assassin’s Creed. Powiedzieć, że się zakochałem w tej grze, to jak nic nie powiedzieć. Od tamtego czasu przechodziłem ją już jakieś cztery razy… Tak właśnie to mniej więcej działa.

Możesz zagrać w Assassin’s Creed, ale uważaj. Ta seria sprawi, że… będziesz chciał podróżować po świecie
Podaj dalej

Assassin’s Creed i jego aspekt… turystyczny

Gracze doceniają serię Assassin’s Creed z wielu powodów. Ja sam uwielbiam w niej… niemal wszystko. Niemal, bo kompletnie nie rozumiałem Rogue. Było dla mnie zaprzeczeniem całej serii. Przegrałem ją do końca, ale po raz pierwszy od dłuższego czasu czułem wtedy, że po prostu straciłem czas. W pozostałych częściach serii pasuje mi wszystko – fabuła, muzyka, postacie… Ale cenię tę serię za coś jeszcze. Po pierwsze za to, że opiera się o historii i o większości wydarzeń z gry można przeczytać w Wikipedii. Oczywiście w Wikipedii opisy brzmią nieco inaczej, bo przecież nie uwzględniają wpływu zakonu Asasynów na wydarzenia. Drugi aspekt, to… cudowny, otwarty świat.

Assassin's Creed Ezio Auditore
Assassin’s Creed

Po tym, kiedy dotarłem do końca Black Flag, postanowiłem, że moja przygoda z Assassin’s Creed nie może się ot tak zakończyć. Od razu postanowiłem sprawdzić całą serię. Pierwsza część – przygody niestrudzonego Altaira ibn La-Ahada i wysuwające się na pierwszy plan Jerozolima, Akka i Damaszek. Mechanika gry była prosta i niemalże… nudna, natomiast fabuła i widoki to wynagradzały. Po ukończeniu gry natychmiast rozpocząłem planowanie jakiegoś wyjazdu na Bliski Wschód. Natomiast wtedy zagrałem w trylogię z Ezio Auditore da Firenze i… plany o Bliskim Wschodzie na moment musiałem odłożyć.

Włochy… no tak

Trylogia to zresztą moim zdaniem chyba najlepsze gry w całej serii. Postać Ezio Auditore da Firenze jest kapitalna. To chyba najlepszy i najmocniejszy charakter, jakim można zagrać w Assassin’s Creed. Fabuła jest doskonała, a widoki… dość powiedzieć, że można się zakochać we Włoszech. W pierwszej części akcja toczy się głównie we Florencji i Wenecji, w Brotherhood przenosi się do Rzymu, a w Revelations do Konstantynopola. Ta ostatnia podobała mi się najmniej, bo… no cóż, jakby to napisać – wyjechała z Włoch i tym samym zatraciła moim zdaniem trochę charakteru.

Assassin's Creed Ezio Auditore
Dziękuję ci Ezio za to, że pokazałeś mi Florencję.

Po godzinach spędzonych z Ezio zacząłem planować kolejne wakacje. Wakacje, których głównymi punktami były oczywiście – a jakże by inaczej – Florencja i Wenecja. Nie omieszkałem włączyć sobie do planu zwiedzania większości miejsc, w których pojawiał się Ezio. Pokochałem je szwendając się tam w grze. Odwiedzając te miejsca w rzeczywistości, utwierdziłem się w przekonaniu, że to była dobra destynacja mojej podróży. Włochy są przepiękne. Teoretycznie wiedziałem o tym już wcześniej, ale szerzej i lepiej pokazał mi to dopiero… Assassin’s Creed.

Walka o kolejne części?

Podczas przechodzenia Assassin’s Creed III totalnie zagłębiłem się w historię walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Po kolejnym przejściu Black Flag natychmiast zacząłem planować kolejne wakacje na Karaibach. Unity i Syndicate sprawiły, że jakby częściej zacząłem sprawdzać ceny biletów lotniczych i potencjalne noclegi na Bookingu w Paryżu i Londynie. I tak dalej, i tak dalej… Zmierzam do tego, że Assassin’s Creed ma pewien wymiar… turystyczny i nie da się przejść obok tego obojętnie. Te gry są cudowne. Jeśli coś zaimponowało mi w tej grze, od razu chciałem zobaczyć to na żywo.

Assassin's Creed Ezio Auditore
Assassin’s Creed

Dochodzę do takiego wniosku, że kolejne kraje powinny walczyć o to, aby w następnych odsłonach serii akcja toczyła się właśnie u nich. A później patrzeć, jak najpiękniejsze zabytki przenoszone są do gry i jak zarzucany jest haczyk na kolejnych graczy z całego świata, którzy nagle uznają, że może warto by odwiedzić tę Warszawę, albo Kraków i zobaczyć, jak to tam wygląda w rzeczywistości?

Przeczytaj również