Gadżety dla graczy? Kto powinien kupić sobie klawiaturę mechaniczną?

31 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Technology keyboard
Źródło: Pixabay.com

Klawiatura to dzisiaj jeden z podstawowych sprzętów dla każdego komputera. Zdarza się tak, że chcemy mieć nieco więcej i wybieramy gadżety. Czy warto?

Pisanie na komputerze to jedna z podstawowych umiejętności każdego człowieka, który ma dłuższy kontakt z takim sprzętem. Uczymy się tego naturalnie przez praktykę, dzięki czemu z czasem piszemy bezwzrokowo, klikając w określone klawisze. Śmiało, można to porównać do gry na fortepianie lub pianinie, gdzie muzyk na pamięć zna każdy dźwięk i jedynie od czasu do czasu kontroluje to, czy na pewno jego palce są w odpowiednim miejscu. Dlatego osoby zawodowo zajmujące się pracą z komputerem mogą mieć wątpliwości, czy zakup klawiatury mechanicznej, jest uzasadniony. Przede wszystkim wiele osób postrzega taki sprzęt, jako gadżety, a pozostała grupa nawet nie zdaje sobie sprawy z podziału klawiatur, jaki panuje na rynku.

Klawiatura membranowa - klasyka gatunku

Najpopularniejsze w użyciu są klawiatury membranowe, ponieważ to one znajdują się w większości komputerów dostępnych w sklepie. Ich główną zaletą jest przede wszystkim niska cena, chociaż można znaleźć modele, za które trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Działanie klawiatury membranowej polega na wysyłaniu sygnału po naciśnięciu na dany klawisz poprzez odpowiedni, gumowy guzik. To on pełni formę membrany i odpowiada za to, jak skutecznie działa klawiatura. Między innymi od jego wykonania zależy, jak łatwo napiszemy coś na klawiaturze. Standardowa klawiatura membranowa ma określoną żywotność, którą szacuje się od 1 miliona do 5 milionów naciśnięć klawisza. Później jest już gorzej, ponieważ element gumowy może ulec zużyciu i naciskanie klawisza wymaga większej siły.

komputer klawiatura PC

Klawiatura mechaniczna to coś więcej niż gadżety?

Klawiatury mechaniczne kojarzą się przede wszystkim ze sprzętem dla graczy komputerowych, którym zależy na precyzji każdego naciśnięcia klawisza. Klawiatura mechaniczna w ukryciu zawiera specjalne przełączniki, które sprawiają, że jej działanie jest dużo precyzyjniejsze. Jej wytrzymałość ma również swoje określone cechy, ponieważ szacuje się ją na 30 000 000 do 100 000 000 milionów naciśnięć. Klawisze działają zdecydowanie płynniej i szybciej powracają one do pozycji wyjściowej. W ten sposób również pisanie na klawiaturze jest łatwiejsze, co może mieć znaczenie dla osób, pracujących każdego dnia z komputerem.

W takim razie, czy jest to gadżet? Zdecydowanie, jednak dla osób zainteresowanych wysoką jakością wykonania, którzy cenią sobie trafione inwestycje i brak problemów przez wiele lat, to powinien być oczywisty wybór. W innym przypadku, gdy siadamy do komputera okazjonalnie, nie powinniśmy za każdym razem decydować się na klawiatury mechaniczne, chociaż nie jest to niemożliwe. Trzeba mieć jednak na uwadze ewentualny brak zwrotu z inwestycji w droższy sprzęt do domu lub biura.

Czytaj dalej