Amazon otrzyma gigantyczną karę?

31 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Amazon rekordowa kara
Źródło: Amazon.com.

Prawidłowe przetwarzanie danych klientów, to dzisiaj jedna z podstaw dobrze zarządzanej firmy. Amazon musi nauczyć się, jak robić to poprawnie.

Dzisiaj jesteśmy świadkami pewnego rodzaju paradoksu, ponieważ z jednej strony nasze dane personalne są bardzo łatwe do znalezienia, jeśli ktoś na Facebooku występuje pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Z drugiej strony ludzie odpowiedzialni za przetwarzanie danych klientów, muszą bardzo ostrożnie opiekować się wszelkimi informacjami, które mają charakter wrażliwy. Jeśli tak się stanie, że dane otrzyma trzecia strona, dochodzi do złamania zasad i ma to szereg konsekwencji. Takie sankcje mają spotkać Amazona, ponieważ doszło do nieprawidłowości w tym zakresie.

Korporacje pod lupą

Różne instytucje odpowiedzialne za nadzorowanie tego, jak funkcjonują najwięksi gracze na rynku, analizują również przepływ informacji o klientach. Najczęściej działają one na zasadzie zgłoszenia zawiadomienia, że mogą występować różne nieprawidłowości. W tej sytuacji oskarżony musi udowodnić swoją niewinność. W omawianym przykładzie Amazon nie ma sobie zbyt dużo do zarzucenia. Sprawa jest o tyle ciekawa, że jak wspominaliśmy w poprzednich publikacjach, amerykański gigant odpowiedzialny między innymi za nie do końca etyczne działania wobec potencjalnej konkurencji, już ma na swoim wizerunku kilka pęknięć. Nie pomagał w zmianie tej sytuacji sam Jeff Bezos, którego uznawano za kontrowersyjną postać. Niektórzy sugerują, że zmiana na fotelu szefa firmy, miała odmienić jej wizerunek.

Amazon

Rekordowa kara!

W historii łamania prawa przez korporacje z pewnością można znaleźć spektakularne przypadki naruszeń i wprost proporcjonalne kary za łamanie postanowień prawa. Jednak kwota, jaką Amazon musi zapłacić, przejdzie do historii, ponieważ Unijny Urząd Ochrony Danych Osobowych nałożył 887 mln dolarów kary za nie przestrzeganie zasad, jakie towarzyszą ochronie danych osobowych. Początkiem całego procesu było zawiadomienie, czy bardziej skarga złożona przez francuską organizację La Quadrature du Net. Wszystko ruszyło w 2018 roku, a teraz dopiero ma swój finał. Amazon poinformował o karze zaraz po podaniu wyników finansowych za II kwartał tego roku. Przychody koncernu wzrosły w skali roku o 27 proc. i wyniosły 113,08 mld dol. Europejscy regulatorzy coraz intensywniej przyglądają się praktykom takich amerykańskich koncernów jak Amazon, Apple, Facebook czy Google.

Przypomnijmy, że Amazon razem z jego założycielem, należą do jednych z najbardziej wpływowych organizacji i osób na świecie. W tej sytuacji z jednej strony powinno się dużo uważniej obserwować, co taka korporacja robi. Z innego punktu widzenia istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo bezkarności za jawne łamanie zasad prawa, właśnie przez dominującą pozycję na rynku.

Czytaj dalej