Nauka zmieni stomatologię! Koniec z brakiem zębów i wadami zgryzu

31 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Stomatolog
Źródło: Pixabay.com

Stomatologia to nisza, w której technologia jest na coraz wyższym poziomie, a niewiele się o niej mówi. Polska firma może doprowadzić do rewolucji.

Wraz z rozwojem cywilizacji wydaje się, że większość problemów zdrowotnych jest łatwo uleczalna. Tymczasem ludzie nadal borykają się z poważnymi dolegliwościami, które mają wpływ na ich życie. Głównie przez czynniki środowiskowe, takie jak praca siedząca, długotrwała praca fizyczna oraz żywność. W niej znajduje się wiele substancji uszkadzających powierzchnię zębów. Aktualnie niemal w każdym produkcie znajdziemy duże ilości cukru, a słodkie napoje cieszą się ogromną popularnością. Z tym nie do końca radzi sobie nasze ciało. Dlatego mimo rozwoju technologii nadal spora część ludzi na Ziemi boryka się z problemami natury stomatologicznej.

Starzejące się społeczeństwo - następne wyzwanie ludzkości

Przyrost naturalny na Ziemi jest nierównomierny, chociaż z roku na rok przybywa ludzi na Ziemi, istnieją rejony świata, gdzie proces starzenia się społeczeństwa nabiera tempa. Do tej grupy z pewnością należy Europa, w tym również Polska. To oznacza, że coraz więcej osób z racji wieku i wspomnianych wyżej czynników ma kłopoty z zębami. Wizyty u stomatologa należą do stosunkowo drogich, a stworzenie idealnie dopasowanych protez zębowych zajmuje sporo czasu. Dlatego zupełnie naturalne wydaje się poszukiwanie rozwiązania, które upowszechni dostęp do profesjonalnych narzędzi i metod odpowiedzialnych za poprawę kondycji uzębienia. Nauka ma tutaj całkiem sporo do powiedzenia, ponieważ stomatologia dostrzegła potencjał w drukarkach 3D.

Ortodoncja i protetyka 2021

Drukarki 3D z Polski - nowa jakość w stomatologii

Nauka pozwala dostosować wiele narzędzi do różnych obszarów naszego życia, dlatego polska firma Zortrax postanowiła stworzyć nową spółkę Zortrax Dental, dzięki czemu zajmie się drukowaniem zębów z drukarki. Według szacunków firmy ta nisza ma ogromny potencjał do rozwoju, który może sięgać nawet 17% rok do roku. Prognozy mówią, że tego rodzaju usługi w 2025 roku mogą być warte w skali globalnej aż 1 mld dolarów. Zautomatyzowanie stomatologii bez rezygnacji z jakości usług, to według pomysłodawców przyszłość tej dziedziny naszego życia. Jak zauważają twórcy, branża z dużą uwagą przygląda się technologii wykorzystania druku 3D, a zainteresowanie projektem wraz z kolejnymi szczeblami promocji tylko rośnie. W ten sposób prawdopodobnie stoimy przed prawdziwą rewolucją w ortodoncji i protetyce. Od teraz piękny uśmiech będzie jeszcze łatwiej dostępny!

Czytaj dalej