Wyłącznie elektryczna motoryzacja od 2026 roku!

30 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Elektryczna motoryzacja od 2026 roku
Źródło: Pixabay.com

Motoryzacja stoi u progu globalnej zmiany i wydaje się, że nic nie może jej zatrzymać. Samochody elektryczne mają zdominować sprzedaż od 2026 roku.

Samochody napędzane paliwami kopalnymi to nadal najpopularniejszy środek transportu, jednak Europa chce to zmienić. Promowanie komunikacji zbiorowej w połączeniu z modą na elektromobilność, tak ma wyglądać motoryzacja XXI wieku. Europa ma być neutralna klimatycznie, a jedną z dróg do osiągnięcia tego efektu ma być popularność elektrycznych pojazdów. Niestety to tylko teoria, ponieważ Europa i Polska prawdopodobnie nie są gotowe na taką transformację. Mimo tego Audi zapowiedziało bardzo ważną informację dla wszystkich fanów marki.

Motoryzacja przyspiesza elektromobilność

Produkcja ostatniego nowego modelu Audi z silnikiem spalinowym rozpocznie się za cztery lata, a od roku 2026 cztery pierścienie będą wprowadzać na światowe rynki nowe modele napędzane wyłącznie energią elektryczną. W ramach strategicznej transformacji firma przyspiesza przejście na e-mobilność, w związku z czym do roku 2033 koncern z Ingolstadt będzie stopniowo wycofywał się z produkcji silników spalinowych. Najpóźniej do roku 2050 Audi chce osiągnąć zerową emisję netto.

Dzięki sile naszych innowacji oferujemy zindywidualizowane, zrównoważone i neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla opcje mobilności” – powiedział na konferencji Fundacji na Rzecz Neutralności Klimatycznej Marcus Duesmann. „Nie wierzę w sukces zakazów. Wierzę w sukces techniki i innowacji.” O dokładnym terminie zaprzestania produkcji silników spalinowych w Audi ostatecznie zadecydują klienci i przepisy prawne. Koncern spodziewa się, że popyt na samochody z silnikami spalinowymi w Chinach utrzyma się również po roku 2033, stąd w tamtejszych fabrykach może zostać utrzymana produkcja tego typu pojazdów z przeznaczeniem na rynek lokalny. Jednocześnie Audi znacznie poszerzy swoją ofertę modeli w pełni elektrycznych. Dzięki nowym modelom e-tron GT, RS e-tron GT, Q4 e-tron i Q4 Sportback e-tron, Audi już w tym roku wprowadzi na rynek więcej samochodów elektrycznych niż modeli z silnikami spalinowymi. Do roku 2025 marka zamierza mieć w swoim portfolio ponad dwadzieścia e-modeli. „Przyjęte przez nas plany to jasno nakreślona droga do zdecydowanego i mocnego przejścia do ery mobilności elektrycznej. Wysyłamy sygnał, że Audi jest już na to gotowe” – dodał Marcus Duesmann.

Audi e-Tron

Stany Zjednoczone i Chiny - ostatni bastion fanów motoryzacji

Jeśli chcemy kupić nowy samochód spalinowy o bardzo atrakcyjnych parametrach w odniesieniu do jednostki napędowej, wybór może być w zasadzie jeden - sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych. W kraju wyjątkowej motoryzacji proces produkcji pojazdów i wdrażania ich na rynek trwa dużo krócej i jest mocniej opłacalny. Jednak zgodnie z tym, co przeczytacie powyżej, w czystym ujęciu teoretycznym Chiny będą jednym z ostatnich rynków do sprowadzenia samochodu z gatunku prawdziwa motoryzacja.

Czytaj dalej