Nauka stawia na superkomputery! Kolejni producenci tworzą potwory!

30 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Superkomputer Nividia
Źródło: Pixabay.com

Od momentu, w którym rozwój procesorów, kart graficznych i dysków znacząco przyspieszył, nauka zaczęła wykorzystywać superkomputery do prowadzenia badań.

Potencjał, jaki drzemie w superkomputerach, jest ogromny. Aktualnie na szczycie listy znajdują się prototypowe urządzenia z technologią kwantową, które już we wstępnej fazie testów wykazały nieosiągalną dla innych urządzeń moc obliczeniową. Nauka zamierza wykorzystać drzemiących w tego typu układach potencjał między innymi do opracowywania leków, przewidywania skutków zmian klimatycznych, a także ruchów na rynkach finansowych, aby uniknąć kryzysu. Okazuje się, że zastosowań i pomysłów na wykorzystanie możliwości obliczeniowych superkomputerów znaleziono jeszcze więcej. Za jedną z najnowszych sugestii uznaje się między innymi okazję do stworzenia dokładnej mapy wszechświata z wykorzystaniem technologii 3D.

Dlaczego takie projekty powstają?

Superkomputery mogą wznieść ludzkość na zupełnie nowy poziom zaawansowania technologicznego, ponieważ w mgnieniu oka potrafią obliczyć bardzo skomplikowane procesy i wziąć pod uwagę czynniki, których ludzie w danej chwili nawet nie dostrzegają. Na szczęście na razie nie wspomina się przynajmniej oficjalnie o wykorzystaniu tak dużych zasobów obliczeniowych przeciwko ludzkości. Wynika to między innymi z tego, że takie urządzenia kosztują gigantyczne wręcz pieniądze. Dlatego istnieje bardzo ograniczona grupa ludzi, która mogłaby samodzielnie zbudować taki superkomputer.

Gwiazda nauka astronomia kosmos

Producent znany z akcesoriów komputerowych wchodzi do gry!

Ostatnio Nividia poinformowała, że zajmuje się zbudowaniem superkomputera, który pozwoli na stworzenie trójwymiarowej mapy, znanego ludzkości wszechświata. Wspomagany sztuczną inteligencją komputer pojawi się w National Energy Research Scientific Computer Center (NERSC) w Kalifornii. Maszyna otrzymała imię astrofizyka Saula Perlmuttera, ponieważ udowodnił on istnienie tak zwanej ciemnej energii w kosmosie, która jest bardzo słabo zbadana. Dlatego jednym z najważniejszych zadań dla tego urządzenia poza stworzeniem komputerowej mapy wszechświata, jest pomoc w zrozumieniu, dlaczego wszechświat się rozszerza oraz jaka jest w tym rola ciemnej energii.

Jednak zanim do tego dojdzie głównym zadaniem komputera Nividii jest stworzenie najdokładniejszej mapy wszechświata w 3D, jaką kiedykolwiek widziano, wykorzystując ponad 6 000 procesorów graficznych Nvidia A100 Tensor Core. Aktualnie moc obliczeniowa Perlmuttera wynosi cztery tryliony (18 zer) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, co według Nvidii czyni go "najszybszym na planecie wsród 16- i 32-bitowych systemów używających sztucznej inteligencji". Jego wydajność zostanie jeszcze bardziej zwiększona w ramach "fazy drugiej", wraz z wprowadzeniem drugiej puli rdzeni CPU.

Czytaj dalej