Motoryzacja potrzebuje wideorejestratorów? Podpowiadamy, jak jest!

30 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Wypadek samochodu
Źródło: Pixabay.com

Z roku na rok wzrasta liczba wypadków samochodowych, ponieważ motoryzacja się rozwija. Czy wideorejestrator pozwala czuć się bezpieczniej na drodze?

Na rynku istnieje mnóstwo gadżetów motoryzacyjnych, które nie spełniają niemal żadnej funkcji. Jednak część z nich jest bardzo przydatna i może pomóc w uzyskaniu właściwego odszkodowania. Do takich akcesoriów należą wideorejestratory, a ich rosnąca popularność tylko to potwierdza. Ludzie zdają sobie sprawę, że bezpieczeństwo na drogach z roku na rok wzrasta, jednak tempo zmian jest niewielkie. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo samodzielnie. Jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego, to jeden z najprostszych sposobów na zmniejszenie ryzyka wypadku. Jednak należy pamiętać o tym, że błąd mogą popełnić inni użytkownicy ruchu drogowego. W skrajnych i kontrowersyjnych sytuacjach może pomóc nagranie z wideorejestratora.

Czy nagranie z wideorejestratora może być dowodem?

Z punktu widzenia polskiego prawa nagranie z wideorejestratora może być dowodem w sprawie. Jednak wszelkie znaki szczególne, które umożliwiają rozpoznanie właściciela poajzdu na nagraniu, należy ocenzurować. Ponieważ nie można publikować czyjegoś wizerunku bez jego zgody. Tutaj kwestią sporną pozostają tablice rejestracyjne, ponieważ ich to prawo nie obowiązuje. Dlatego jeśli zdecydujemy się na opublikowanie swojego filmu w sieci, koniecznie musimy zadbać o to, żeby wszelkie prawa do publikowania wizerunku były utrzymane.

Zupełnie osobną kwestią jest legalność nagrywanego materiału. W Polsce z pewnymi wyjątkami jest to możliwe. Jednak w niektórych państwach sama obecność popularnej kamerki w pojeździe to okazja do wymierzenia surowego mandatu. Dlatego podczas podróży zagranicznej, lepiej zapoznać się dokładnie z obowiązującymi tam przepisami, które dotyczą używania wideorejestratorów w ruchu drogowym.

Kierowcy Ubera stawki wynagrodzenie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wideorejestratora?

W motoryzacji na wiele aspektów należy zwrócić szczególną uwagę. Podobnie jest w przypadku wideorejestratorów, ponieważ tego rodzaju sprzęt powinien być wysokiej jakości. Tylko w ten sposób nagrania są odpowiednio czytelne, a tematyka prowadzonej rozmowy lub innych dźwięków z otoczenia, może pomóc w dochodzeniu do swoich praw. Z pewnością jednym z kluczowych parametrów dla poziomu nagrania, jest jego rozdzielczość. Najlepiej, aby zapisywany obraz był w jakości Full HD. Na drugim miejscu warto zwrócić uwagę na ilość klatek na sekundę, ponieważ ten współczynnik odpowiada za łatwe odczytywanie szczegółów, także przy dużych prędkościach. Ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa są również kąt widzenia, czujnik przeciążenia oraz tryb nocny.

Czytaj dalej