Hulajnogi elektryczne i zmiana przepisów. Wszystko, co musisz wiedzieć!

30 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Hulajnoga elektryczna i nowe przepisy
Źródło: Pixabay.com

Jeszcze nie tak dawno na polskich drogach i chodnikach kierowcy hulajnóg elektrycznych byli wyjęci spod prawa. Od 20 maja 2021 roku wszystko się zmieniło!

Hulajnogi elektryczne zyskały ogromną popularność, ponieważ są ciekawą alternatywą dla chodzenia pieszo i jazdy rowerem. Ze względu na rozbudowaną sieć wypożyczalni niemal w każdym większym mieście, korzystają z nich ludzie młodzi i ci nieco starsi. Ceni się je przede wszystkim za dostępność, dużą mobilność i szybkość poruszania się. W określonych sytuacjach mogą być one skuteczniejsze od komunikacji publicznej. Jednak brak regulacji prawnych, które nakładałby na użytkowników hulajnóg elektrycznych określone zasady, miał swoje odzwierciedlenie w wypadkach. Wielokrotnie z takiego sprzętu korzystało więcej niż jedna osoba jednocześnie, ludzie jeździli z dużymi prędkościami po chodnikach, bez podstawowych środków ochronnych. Takie postępowanie wiązało się z poważnymi urazami wśród kierujących i potrąceniami.

Prawo wprowadziło zmiany od 20 maja 2021 roku

Choć prace nad nowelizacją ustawy trwały długo, finalnie weszła ona w życie 20 maja 2021 roku i nakłada ona na kierujących hulajnogami elektrycznymi szereg zobowiązań. Po pierwsze dotyczą one sposobu i szybkości w poruszaniu się. Aktualnie na hulajnodze elektrycznej może być tylko jedna osoba. Nikt nie może być do niej doczepiony lub ciągnięty. Dodatkowo kierujący zobowiązuje się do poruszania się ścieżkami dla rowerów, albo pasem ruchu wyznaczonym dla rowerów z maksymalną prędkością na poziomie 20 km/h.

Kierujący hulajnogą elektryczną może poruszać się po jezdni, jeśli ruch na tym obszarze odbywa się z prędkością do 30 km/h. Jednak dotyczy to tylko sytuacji, w której brakuje odpowiedniego chodnika lub pasa ruchu dla rowerów. Gdy chodnik jest dostępny, można jechać nim hulajnogą elektryczną, ale w tej sytuacji należy utrzymać prędkość zbliżoną do pieszego i zachować szczególną ostrożność.

Hulajnogi elektryczne z nowymi przepisami

Zmieniły się również granice wiekowe, które upoważniają do prowadzenia hulajnogi elektrycznej. Po pierwsze ludzie w wieku od 10 do 18 lat mogą poruszać się po drogach rowerowych, jednak muszą mieć kartę rowerową, lub któreś z prawo jazdy. Od kategorii AM po B1 lub T, natomiast osoby powyżej osiemnastego roku życia nie muszą przedstawiać żadnych uprawnień do prowadzenia takiego pojazdu. Istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest również to, że dzieci poniżej 10 lat, mogą poruszać się pod opieką dorosłych.

Prawo daje możliwość nałożenia mandatu karnego

Oczywiście polskie prawo daje możliwość nałożenia mandatu karnego na kierowcę hulajnogi elektrycznej, ale ustawodawca obecnie nie określił, jakie rodzaju zobowiązania finansowe należy przygotować, aby opłacić grzywnę za wykroczenie drogowe. Zupełnie osobną kwestią pozostaje możliwość skutecznego egzekwowania ustawionego prawa. O tym, jakie są efekty wprowadzonych zmian w przepisach, przekonamy się za jakiś czas.

Czytaj dalej