Google Street View znowu w Polsce! Zobacz, czy będą u Ciebie

30 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Google Street View Car
Źródło: Google.com

Możliwość zobaczenia, jak wyglądają inne miasta wraz z ich precyzyjnymi planami, to jedna z największych zalet Google Street View. Czas na aktualizację w Polsce.

Dzisiaj z pewnością sporo osób ma kłopoty z wyobrażeniem sobie, jak może wyglądać podróżowanie przy pomocy tradycyjnej mapy drogowej. Gdzie nie widać utrudnień w ruchu w czasie rzeczywistym w postaci wypadków, robót drogowych, czy korków w godzinach szczytu. Producenci samochodów starają się nadążyć za oczekiwaniami klientów, jednak aplikacje mobilne, w tym Google Maps, są kilka kroków przed konkurencją. Ludzie zainteresowani transportem, podróżami bardzo chętnie korzystają z tego, co oferuje im Google Street View.

Funkcja pojawiła się na świecie w 2007 roku i początkowo obejmowała wyłącznie kilka stanów w Ameryce. Z czasem usługę rozwijano na kolejne miejsca w Stanach Zjednoczonych oraz w pozostałych państwach na świecie. Co ciekawe nie wszędzie Google Street View działa i ma tak dobre pokrycie, jak w Europie, czy w Polsce. Istnieją kraje, gdzie dużo mocniej chroni się swoją prywatność i działania pracowników Google, którzy fotografują ulice, uznawane są za łamanie prawa do prywatności.

Stany Zjednoczone USA ruchome schody

Wielka Brytania, Japonia i Chiny unikają Google Street View

Google poinformowało, że ich pojazdy ponownie zawitają do polskich miast, żeby zaktualizować siatkę zdjęć i skanów ulic. Jednak taka informacja w niektórych krajach na świecie wzbudza spory sprzeciw, ponieważ mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Chin uważają, że obecność i fotografowanie ulic, domów, samochodów i innych punktów charakterystycznych w ich okolicy, jest złamaniem prawa do prywatności. Dlatego przykładowo w Państwie Środka i w Japonii niektóre obszary są wyjęte spod dostępu Google. Jednym z najgłośniejszych przypadków prośby o usunięcia wszystkich śladów na temat konkretnego obszaru z Google Street View, jest miasteczko North Oask w Minnesocie. W zasadzie to prywatna miejscowość dlatego jej zarządcy uznali, że obecność pojazdów Google, to wtargnięcie na teren prywatny.

Około 82 wizyty w Polsce

Aktualnie wiadomo, że auta ze sprzętem do robienia panoramicznej fotografii odwiedzą około 82 miejsca w różnym czasie. Część z tych wizyt niektóre rejony Polski mają za sobą. Na wprowadzenie zaktualizowanych widoków miast i miasteczek trzeba jednak nieco poczekać, ponieważ przerobienie zdjęć oraz dodanie ich do sieci zajmuje nieco czasu. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że charakterystyczne samochody oklejone w barwy Google zawitają do:

kujawsko-pomorskie – Bydgoszcz, Inowrocław, Toruń, Włocławek, Grudziądz;
łódzkie – Bełchatów, Łódź, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Pabianice;
śląskie – Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, Rybnik, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Jaworzno, Jastrzębie-Zdrój, Mysłowice, Siemianowice Śląskie;
dolnośląskie – Głogów, Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych, Wrocław;
lubelskie – Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Puławy, Zamość;
lubuskie – Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra;
małopolskie – Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Zakopane;
mazowieckie – Grodzisk Mazowiecki, Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce, Warszawa;
opolskie – Kędzierzyn Koźle, Opole;
podkarpackie – Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Sanok;
pomorskie – Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot, Stargard Gdański;
świętokrzyskie – Busko-Zdrój, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Starachowice;
warmińsko-mazurskie – Elbląg, Olsztyn, Ostróda, Szczytno;
wielkopolskie – Kalisz, Konin, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Piła, Poznań;
zachodniopomorskie – Koszalin, Stargard, Szczecin, Świnoujście.

Czytaj dalej