Internet: Spis Powszechny 2021 - poznaj wszystkie szczegóły!

30 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
popularyzacja smartfonów
Źródło: Pexels.com

Spis Powszechny 2021 wystartował 1 kwietnia i potrwa do 30 września. Udział w nim jest obowiązkowy i można dokonać samospisania się przez Internet.

Spis powszechny to regularne badanie statystyczne mieszkańców Unii Europejskiej, które poprzednio zorganizowano w 2011 roku. Obecnie z uwagi na rozwój technologii można samodzielnie wypełnić formularz w ramach dokonania spisu powszechnego. Wystarczy wejść na stronę internetową: www.nsp2021.spis.gov.pl i przy pomocy profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub numeru PESEL zalogować się do platformy. Ze względu na dużą liczbę pytań wypełnienie wszystkich pól może potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Dlatego przewidziano w systemie dokończenie uzupełniania danych. Można zalogować się w ciągu dwóch tygodni od pierwszego pojawienia się na stronie internetowej i aktywowania konta.

Istnieją trzy podstawowe formy przeprowadzenia spisu powszechnego

Chociaż coraz więcej osób sprawnie porusza się po Internecie, to nadal istnieją ludzie, którzy mniej chętnie korzystają z sieci. Dlatego w ramach spisu powszechnego przewidziano dwie uzupełniające formy podania najważniejszych informacji. Pierwszym alternatywnym rozwiązaniem do dokonania spisu przez Internet, jest telefon na specjalnie stworzoną infolinię. Pod numerem telefonu: 22-279-99-99 można w godzinach od 8:00 do 18:00 w dniach od poniedziałku do piątku przy pomocy pracowników statystyki dołączyć do spisu. Drugi alternatywny sposób to spisanie przez telefon przez rachmistrzów. Jednocześnie dla uniknięcia narażenia na falę oszustw, rachmistrz, który dzwoni do osoby zainteresowanej spisem powszechnym, powinien podać pełne imię i nazwisko oraz specjalny numer identyfikacyjny, który można sprawdzić w GUS. Trzecia forma to osobista wizyta rachmistrzów, która aktualnie jest zawieszona.

Smartfon z dobrym procesorem

Na jakiej podstawie spis powszechny jest obowiązkowy?

Wokół tegorocznej edycji spisu powszechnego powstało wiele teorii. Internet aż huczy od plotek i pomysłów na to, jak można ominąć podanie swoich danych. Pojawił się w sieci nawet swego rodzaju łańcuszek, w którym ludzie deklarują na profilach społecznościowych, że nie wyrażają zgody na wzięcie udziału w spisie powszechnym i podanie swoich danych. Oczywiście taka deklaracja nie ma żadnej mocy prawnej. Wynika to między innymi z tego, że Polska należy do Unii Europejskiej. Wszystkich jej członków obowiązuje - Rozporządzenie (WE) Nr 763/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 lipca 2008 r. Jak dodają eksperci, nasze dane podlegają ochronie zagwarantowanej w ustawie o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. z dnia 9 sierpnia 2019 r. oraz ustawie o statystyce publicznej z dnia 29 czerwca 1995 r.

Wszelkie dane, które podajemy w spisie powszechnym, objęte są tajemnicą statystyczną i mogą zostać wykorzystane jedynie do tworzenia zbiorowych analiz statystycznych. Mają one pomóc w lepszym zarządzaniu gospodarką państwa oraz wspomóc socjologów w prowadzeniu kolejnych raportów. Z takich danych korzystają również ludzie biznesu, analizując zapotrzebowanie na konkretne usługi.

Czytaj dalej