Internet: Ile można zarobić w branży IT? Poznaj najnowsze stawki!

30 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Komputery kwantowe Polska
Źródło: Pexels.com

Praca w branży IT to dla wielu osób szansa na poprawę swojej sytuacji materialnej i pewność zatrudnienia. Czy faktycznie Internet to kopalnia złota?

Od wielu lat wspomina się o tym, że pracownicy IT mają dobre zarobki i sporo zleceń. Ostatni rok zwiększył zainteresowanie pracą zdalną i usługami e-commerce, dlatego ten czas powinien być prawdziwą żyłą złota, dla każdej osoby, która potrafi wykonywać szereg zadań związanych np. z programowaniem lub tworzeniem sklepów internetowych. Jakiś czas temu powstał raport opublikowany przez USEME.com pod tytułem: "Ile zarabia i kim jest polski programista - freelancer". Z niego można dowiedzieć się wielu ciekawych danych, a kilka z nich opiszemy również tutaj. Na początek zapewne dla wielu najważniejsza rzecz, czyli zarobki.

Ile zarabiamy w Internecie?

Oczywiście zarabianie w Internecie to pewna metafora i uproszczenie, jednak gdy jesteśmy programistą - freelancerem mamy z wirtualnym światem wiele wspólnego. Jak pokazuje opracowany raport, zarobki w tej branży są bardzo różne i zależą między innymi od doświadczenia oraz ilości czasu, jaki można przeznaczyć na pracę. Osoby, które chcą sobie dorobić do swojego głównego wynagrodzenia i przy okazji zdobyć nowe umiejętności, a także zbudować portfolio, mogą liczyć na 3000 złotych miesięcznie. Nieco ponad 17% ankietowanych zadeklarowało zarobki w przedziale 3000 - 5000 złotych. Co czwarty polski programista zarabia 5000 złotych. Zarobki powyżej 10 000 złotych deklaruje ponownie około 17% ze wszystkich badanych.

Visa Bitcoin pieniądze karta kredytowa

Jak dużo czasu muszę mieć na pracę?

Drugim ważnym parametrem, jest czas. Ile godzin lub ile projektów statystycznie mają do wykonania polscy programiści, skoro rynek e-commerce tak mocno urósł i nasze życie przeniosło się w większości do sieci. Okazuje się, że blisko 30% ankietowanych miesięcznie pracuje nad jednym do trzech zleceń. W absolutnej mniejszości znajdują się osoby, które mają powyżej dziesięciu zleceń w jednym miesiącu. Dla osób badanych dużo ważniejsza od ilości pracy, była jakość współpracy. Długofalowe relacje były dla nich ogólnie korzystniejsze. Ile godzin w ciągu dnia należy przeznaczyć na pracę w IT? Tutaj zabraknie odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od umiejętności oraz specyfikacji projektu.

Klepsydra odliczanie czasu Sąd Ostateczny

Istnieje pewien minus i bariera dla kobiet

W cudownym świecie IT jest na razie pewien monopol, ponieważ większość programistów freelancerów stanowią mężczyźni. Jest to ponad 90% wszystkich osób wykonujących ten zawód w Polsce. Kobiety dopiero zaczynają przebijać się na tym rynku i zwracać na siebie uwagę. Z raportu wynika również, że kobiety, przynajmniej na początku zarabiają mniej, niż mężczyźni za tę samą grupę zadań. Niestety taki trend jest obecny w wielu branżach. Także w pracy w IT. Nie oznacza to jednak, że należy się poddawać, ponieważ ostatecznie wygrywają umiejętności.

Czytaj dalej