Internet: Argentyńska filia Google zapomniała przedłużyć swoją domenę!

30 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Źródło:

Internet rządzi się swoimi prawami i błędy potrafią sporo kosztować. Argentyńska filia Google zapomniała przedłużyć domenę google.com.ar. Co się stało?

Czasami może wydawać się, że międzynarodowe korporacje mają dopięte wszystko na ostatni guzik i są perfekcyjnie działającymi maszynami. Jednak na przykładzie argentyńskiej filii Google, doskonale widać, że mogą zdarzyć się niedociągnięcia. W tym przypadku całkiem poważne, ponieważ, jak inaczej określić wygaśnięcie domeny google.com.ar? Jesteśmy w Argentynie, włączamy sobie internet, domyślnie ustawiona jest przeglądarka Google i nic się nie dzieje, ponieważ jest nieaktywna. Można być w delikatnym szoku.

Domena Google kupiona za 4 USD!

Google w wielu rankingach znajduje się w ścisłej czołówce najwyżej wycenianych firm na świecie, dlatego zapewne domena google.com, również powinna być bardzo droga. Prawdopodobnie jest ona niemal bezcenna, jednak w przypadku google.com.ar osoba, która została jej nowym właścicielem, ponieważ gigant internetowy zapomniał o jej przedłużeniu, zapłaciła tylko 4 USD. Z tego, co wiemy, sprawa została szybko wyjaśniona, ponieważ argentyńska filia ma ponownie prawa do swojej domeny. Być może jej nowy właściciel zaproponował cenę, która zadowoliła Google lub wydarzył się zupełnie inny scenariusz. Na przykład zebrała się grupa prawników, którzy przyszli i złożyli chwilowemu nabywcy domeny tak zwaną propozycję nie do odrzucenia. Bardzo często pozycja siły w takich kwestiach odgrywa znaczącą rolę.

Google cybersquatting Argentyna domena internet

Czego nas uczy ta sytuacja?

Na pewno tego, żeby przeglądać strony internetowe, gdzie można kupić domeny, ponieważ mogą zdarzyć się prawdziwe białe kruki. A tak poważniej, że nawet największym na rynku mogą zdarzyć się błędy i trzeba mieć na uwadze to, że w Google, w Facebooku lub innych tego rodzaju firmach ostatecznie i tak pracują ludzie. Z drugiej strony, być może ten przypadek zmieni nieco zasady kupowania i sprzedawania domen. Całkiem dobrym pomysłem wydaje się okres zawieszenia domeny, powiedzmy na miesiąc od jej wygaśnięcia, żeby jej właściciel mógł podjąć decyzję, co robić dalej. Jak będzie, ponownie czas pokaże.

Tworzenie domen to źródło dochodu w Internecie

Chociaż może wydawać się, że obecnie wszystkie najważniejsze domeny już powstały, to trzeba mieć na uwadze fakt, że powstają coraz ciekawsze usługi, które potrzebują stron internetowych i domen. Bardzo ciekawym przykładem z rynku domen jest temat związany z adresem - play.pl. Sieć komórkowa musiała wykupić prawa do tej domeny od jej właściciela. Nie do końca wiadomo, za ile ostatecznie odkupiono do niej prawa, ale podobno kwota była sześciocyfrowa. Więc to pokazuje, że czasem można trafić na prawdziwe okazje, tylko trzeba szukać.

Czytaj dalej