Porsche zainteresowane wyścigiem kosmicznym! Nowy gracz wchodzi do gry

29 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Porsche Taycan
Źródło: Porsche.com

Prawdopodobnie możemy już ogłosić, że wyścig kosmiczny to, coś więcej niż pojedynek SpaceX, Blue Origin i Virigin Galactics, ponieważ do gry wchodzi Porsche.

Gdy wydawało się, że kosmiczna tematyka związana z tym, kto wygra kontrakt na zbudowanie rakiety wynoszącej astronautów na Księżyc w 2024 roku lub wzniesie się, jako pierwszy w przestrzeń kosmiczną, nie może nas już niczym zaskoczyć, nagle pojawia się taka informacja. Producent samochodów inwestuje w budowanie rakiet. Porsche poza szybkimi samochodami, zacznie uczestniczyć także w podboju kosmosu!

Porsche, czyli motoryzacyjna legenda!

Ferdynand Porsche i jego następcy stworzyli prawdziwą ikonę motoryzacji, która elektryzuje emocjami i ostatnio też bateriami. Kultowe obecnie Porsche 911, to tylko jeden z wielu modeli, które przeszły do historii motoryzacji. Rozpoznawalna na całym świecie stylistyka, a także odwaga do podejmowania się zupełnie nowych wyzwań, są tym, co wyróżnia Porsche na tle innych marek samochodowych. Dla największych tradycjonalistów marki prawdziwym skandalem i niemal świętokradztwem była informacja, że Porsche wyprodukuje samochód z segmentu SUV. Jednocześnie po czasie okazało się, że Porsche Cayenne, czy model Macan należą do absolutnie ścisłej czołówki światowej, jeśli chodzi o jakość wykonania, walory jezdne i stylistykę.

Porsche Taycan deska rozdzielcza

Podobnie było z modelem Panamera, który również był krokiem na zupełnie nieznany obszar motoryzacji, gdzie bardzo szybko okazało się, że wyznacza on niemal standardy w tej klasie. Dalej pojawił się elektryczny Taycan i od razu porównuje się go do samochodów Tesli. Niektórzy uważają, że Taycan jest nawet lepszy od swojego konkurenta. Na końcu można wspomnieć o kosmicznej technologii, jaką Porsche stosuje w wyścigach. Sukcesy między innymi w 24 godzinnym wyścigu Le Mans, są tym, co pokazuje, iż jak Porsche się za coś bierze, to bardzo skrupulatnie.

Czarny koń wyścigu w kosmos?!

Porsche nomen omen ma bardzo wiele wspólnego z wyścigami, dlatego zupełnie naturalne wydaje się postawienie go w roli czarnego konia pojedynku SpaceX i Blue Origin. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że Porsche zaczyna dopiero współpracę ze start-upem rakietowym Isar Aerospace. Cały koncept zakłada budowanie rakiet orbitalnych przy pomocy technologii druku 3D oraz możliwie największej automatyzacji. W ten sposób mają obniżyć się koszty produkcji, a sama konstrukcja na wzór rakiet Falcon 9 od SpaceX ma nadawać się do ponownego użytku. Na dzisiaj wiemy, że Porsche zainwestowało w projekt 75 mln dolarów. Poza niemieckim producentem samochodów w projekt zainwestowały również HV Capital i Lombard Odier.

Firma Isar Aerospace chce zbudować rakietę o nazwie Spectrum. Start-up zdobył już pierwszy kontrakt od agencji ESA na wystrzelenie dwóch satelitów. Opiewa on na kwotę 13 mln dol. (ok. 50 mln zł). Spectrum to dwustopniowa rakieta zaprojektowana z myślą o wynoszeniu satelitów na orbitę. Jej ładowność może wynieść nawet 1000 kg. I

Czytaj dalej