Huawei działa nielegalnie? Wielka Brytania nie ma wątpliwości!

29 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Wielka Brytania i Huawei
Źródło: Pixabay.com

Huawei cieszy się popularnością mediów, jednak wizerunek firmy staje się coraz bardziej zaburzony przez różne działania, które budzą kontrowersje.

Trwa pewien konflikt gospodarczy, pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami o dominację na świecie w wielu obszarach. Skutkiem ścierania się ze sobą, tych dwóch wpływowych państw, jest problem firmy Huawei. Na technologicznego giganta Państwa Środka USA nałożyło sankcje, które w zasadzie odcięły Huawei od amerykańskiej technologii, przez co wiele aplikacji i funkcji w systemach z Androidem i logiem Huawei na urządzeniu działa niepoprawnie, lub w ogóle nie jest aktywna. Co za tym idzie, firma naraziła się na poważne straty finansowe, a także wizerunkowe. Teraz do grona krytyków działań jednej z najważniejszych firm w Chinach dołączył rząd Wielkiej Brytanii.

Szpiegostwo i pieniądze w tle

Czasami kolejne doniesienia o przygodach Huawei na świecie, można porównać do kina akcji, gdzie główny bohater musi zmagać się ze swoimi przeciwnikami, naraża swoje życie oraz zdrowie, ale w międzyczasie jest tak przedsiębiorczy, że może tworzyć nowe rzeczy. Zachwycają one i wzbudzają zainteresowanie opinii publicznej, przez co nie daje o sobie zapomnieć. Z drugiej strony te same media chcą wskazać na niedociągnięcia związane z działalnością firmy i ponownie uderzają w jej wizerunek. Jednak w tej sytuacji Huawei znowu wychodzi obronną ręką, dzięki pieniądzom.

Chiny nowy rok

O co dokładnie chodzi? O działania firmy na terenie Wielkiej Brytanii, ponieważ tam Huawei ma szereg powiązań z cenionymi na całym świecie uniwersytetami. Pomaga finansować im badania, przez co ma dostęp do jednych z najlepiej wykształconych ludzi na świecie. W ostatnim czasie rząd Wielkiej Brytanii mocno skrytykował współpracę uniwersytetów z chińską firmą, ponieważ ciążą na niej podejrzenia związane ze szpiegostwem. Najlepszą częścią tej całej historii jest to, że w sporej liczbie przypadków kolaboracja Huawei i uniwersytetów trwa półlegalnie.

Huawei miał zbudować sieć 5G w Wielkiej Brytanii

Początek całej historii związanej z problemami Huawei na rynku Wielkiej Brytanii zaczął się po tym, jak odebrano mu prawo do tworzenia kompleksowej infrastruktury związanej z siecią 5G na terenie Zjednoczonego Królestwa. Gdy doszło do takiej sytuacji, wydawało się, że obecność koncernu na tym terenie z góry skazana jest na porażkę. Jak widać na podstawie powyższej historii, Chińczycy bardzo dobrze odnaleźli się w nowej sytuacji i złożyli propozycję współpracy uniwersytetom. Trudno jednoznacznie powiedzieć, jaki będzie finał tej całej opowieści, ponieważ rząd Wielkiej Brytanii chce utrzymać dobre relacje z Chinami.

Czytaj dalej