Burze słoneczne zagrażają Ziemi - nauka jest bezradna?

29 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
nauka kosmos Stany Zjednoczone
Źródło: pixbay.com

Nasza cywilizacja rozwija się w głównym stopniu dzięki energii elektrycznej. Jednak wystarczy większa burza słoneczna, aby przenieść nas do średniowiecza.

Czy można sobie wyobrazić, że nie działają stacje paliw, system finansowy, Internet, telewizja, a nawet radio? Taki scenariusz z pewnością przypomina początek nowego konfliktu zbrojnego na skalę międzynarodową lub jest zapowiedzią zbliżającej się apokalipsy. Jednak wcale nie musi do tego dojść, ponieważ głównym sprawcą całego zamieszania nie musi być wrogo nastawione państwo. Problemy mogą nadejść bezpośrednio z kosmosu, a my, jako ludzkość jesteśmy w zasadzie bezradni. Mowa tutaj o burzach słonecznych, które mogą pojawiać się zdecydowanie częściej niż w ostatnich dziesięcioleciach, a ich siła może być dużo większa niż jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu.

Słońce weszło w 11-letnią fazę aktywności

Nasza gwiazda, która jest jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do podtrzymania życia na Ziemi, ma swoje łagodniejsze oraz intensywniejsze okresy. Teraz Słońce wyszło z fazy mniejszej aktywności, co oznacza, że pojawiają się dużo silniejsze burze na powierzchni olbrzyma. Ich skutkiem jest między innymi wyrzut dużej ilości cząstek elektromagnetycznych, które docierają również do Ziemi. W większości przypadków takie zdarzenie jest omal niezauważalne dla ludzi, jednak w przypadku silniejszego stężenia, można odczuć ich obecność. Bezpośredni kontakt z nimi dla człowieka jest w zasadzie nieszkodliwy, ale bardzo nie lubi go niemal cała elektronika zbudowana przez człowieka.

Kosmos widok mgławica miony

Nauka widzi zagrożenie dla cywilizacji

Oparcie naszego rozwoju na dwóch filarach, które składają się z paliw kopalnych oraz prądu ma swoje dobre i złe strony. Z pewnością skutkiem ubocznym dla ludzi, jest emisja gazów cieplarnianych w postaci dwutlenku węgla oraz tlenków azotu do atmosfery. W przypadku zwiększonego wykorzystywania urządzeń na prąd każda większa burza słoneczna zwiększa ryzyko ich uszkodzenia, a co za tym idzie ograniczenia dostępu do elektryczności, baz danych, centrów zarządzania i innych kluczowych dla rozwoju cywilizacji elementów. Co ciekawe ludzie narażeni na kontakt z cząsteczkami elektromagnetycznymi w powietrzu, przykładowo załogi samolotów, mogą odczuć je również zdrowotnie, ponieważ zaobserwowano wzrost poronień.

Kosmos nauka astronomia ziemia

Niestety nauka na ten moment jest lekko bezradna, ponieważ o cyklach naszego Słońca wiemy niewiele, a przewidywanie burz słonecznych oraz ich skutków, jako ludziom idzie nam słabo. Dodatkowo nasz sprzęt nie jest przystosowany do takiego zjawiska astronomicznego, a jego modernizacja i sposób zabezpieczenia przed konsekwencjami wyłączenia niemal wszystkiego, jest praktycznie niemożliwe. Pozostaje nam jedynie mieć nadzieję, że gwiazda, która podtrzymuje nas przy życiu, nie cofnie ludzkości bez ostrzeżenia do czasów średniowiecza, ponieważ wtedy na Ziemi może wybuchnąć anarchia.

Czytaj dalej