Nauka: Elektrownia w Czarnobylu może przynieść Ukrainie zyski?

29 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Maski gazowe Czarnobyl
Źródło: Pexels.com

Nauka w przypadku katastrofy elektrowni w Czarnobylu jest zgodna, była to największa katastrofa jądrowa w dotychczasowych dziejach ludzkości.

Świat po awarii w ukraińskiej elektrowni zmienił się na zawsze. Wnioski, jakie wyciągnęli specjaliści z całego świata, pozwoliły na budowanie obecnie o wiele bezpieczniejszych kompleksów zasilanych energią jądrową. Mimo tego strach przed powtórzeniem się tak negatywnego scenariusza nadal jest obecny. Zwłaszcza w państwach, które pośrednio lub bezpośrednio były dotknięte skutkami tego historycznego wydarzenia.

Skażone promieniowaniem radioaktywnym miasto Prypeć i jego okolice, zostaną symbolem ratowania ludzkiego życia przed zgubnymi skutkami promieniowania. Jednocześnie cały rejon był również świadkiem próby zatajenia całego wydarzenia. Co ciekawe, Ukraina jest aktualnie znane również z innego powodu. Chodzi o konstrukcję, która ochrania uszkodzony reaktor atomowy.

Fabryka

Arka - jedno z największych osiągnięć nauki

Miejsce, w którym znajduje się rozerwany reaktor elektrowni atomowej przykrywa obecnie specjalna konstrukcja, którą nazwano Arką. Ma ona osłaniać świat przed szkodliwym wpływem promieniowania z reaktora przez najbliższe sto lat. Dla wielu ludzi świata nauki, zbudowanie tej konstrukcji powinno znaleźć się na liście jednych z największych osiągnięć ludzkości w ostatnim czasie. Kolos waży aż 36 000 ton i ma rozmiary dwóch boisk piłkarskich. Koszt? Astronomiczne 1,5 mld EUR, jednak jej trwałość ma wystarczyć na niemal sto lat.

Paliwo jądrowe wybawieniem dla Ukrainy?

Teraz opiszemy w skrócie zjawisko, które może być pewną ironią losu, a może nawet szczęściem w nieszczęściu. Ukraina, jako najbardziej dotknięte państwo wybuchem elektrowni ma na swoim terenie tysiące sztuk zużytego paliwa jądrowego. Jeszcze nie tak dawno, jego przetwarzaniem zajmowała się Rosja. Ukraina była zobowiązana płacić nawet 200 mln USD rocznie. Obecnie powstało miejsce składowania, które Ukraińcy nazywają kryptą. Tam znajdą się wszystkie pozostałe odpady.

Gdzie w tym nauka widzi wybawienie dla Ukrainy? Otóż amerykańska firma Nano Diamond Baterry zapowiedział stworzenie baterii jądrowej. Jej żywotność zapowiedziano na 28 tys. lat! Jeśli pojawiłaby się potrzeba pozyskiwania surowca do jej produkcji, Ukraina jest w bardzo dobrej sytuacji. Na razie trzeba zadać sobie pytanie, czy tak się faktycznie stanie?

Czytaj dalej