Nauka przyznaje, że Stephen Hawking miał rację! Choć trudno to udowodnić

28 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Czarne dziury Stephen Hawking
Źródło: Pixabay.com

Nauka czasami mierzy się z takimi problemami, że trudno sobie je nawet wyobrazić, a udowodnienie ich to niemal czysta fantazja. Jednak wszystko jest możliwe

Teoretyzowanie na temat fizyki, to dla wielu ludzi poziom, którego nie potrafią osiągnąć, ponieważ są dobrzy w innych dziedzinach. Udowodnienie teoretycznej zależności niemal wyłącznie na podstawie obliczeń, to wiedza i umiejętności dla elitarnej grupy ekspertów. Jednym z największych umysłów naszej cywilizacji w tej dziedzinie był fizyk teoretyczny Stephen Hawking. Dla świata nauki znana postać głównie przez swoje niesamowite osiągnięcia w fizyce. Dla ludzi mniej zorientowanych w temacie Hawking to jedna z najsłynniejszych niepełnosprawnych osób na Ziemi. Hawking chorował na stwardnienie zanikowe boczne i choć lekarze spodziewali się szybkiego rozwoju choroby, a co za tym idzie krótkiego życia, Stephen pokazał im, że byli w błędzie.

Nauka czerpie z wiedzy Hawkinga cały czas!

Wiele osób uważa, że Stephen Hawking swoją wiedzą i poglądami wyprzedzał czasy, w których żył. Jego zafascynowanie fizyką kwantową, matematyką i czarnymi dziurami zdecydowanie zmieniło poglądy naukowców na tematy wszechświata oraz zjawisk, które w nim zachodzą. Dla większości ludzi teoretyzowanie na temat czegoś, co nie do końca istnieje, wydaje się absurdem, jednak ostatnie wyliczenia naukowców wydają się z 96% pewnością potwierdzać przypuszczenia Hawkinga. Podejrzewa się, że z pełnego potencjału wiedzy, jaki zostawił po sobie naukowiec, ludzkość skorzysta dopiero w przyszłości.

Kosmos widok mgławica miony

Co ciekawe Stephen Hawking był zafascynowany wszechświatem i zwolennikiem poszukiwania nowego miejsca do życia w kosmosie, jednak bardzo sceptycznie podchodził do poszukiwania obcych cywilizacji. Oczywiście trudno byłoby wykluczyć istnienie takich istot, ale Brytyjczyk widział w takim kontakcie więcej potencjalnych zagrożeń niż korzyści dla ludzkości. W związku z tym zalecał on ostrożność w tym aspekcie.

Teoria z 1971 roku potwierdzona!

Trudno jednoznacznie wskazać i w skrócie w zrozumiały dla wszystkich sposób opisać, czym dokładnie zajmował się Stephen Hawking, jednak ta teoria, którą udało się potwierdzić, jest łatwa do wyobrażenia. Jeśli czarną dziurę potraktujemy obrazowo, jako studnię we wszechświecie, do której wszystko, co wpadnie łącznie ze światłem, nie może wydostać się z niej na umowną powierzchnię, to teoria Stephen'a Hawking'a z XX wieku zakładała, że masa czarnych dziur może jedynie wzrastać. Nie może dojść do jej zmniejszenia. Tę teorię udało się potwierdzić w tym roku. Interesujące jest to, że Hawking rozważał o tym w latach 70. tych XX wieku, a współczesna nauka potwierdziła istnienie czarnych dziur z całą pewnością dopiero w 2018 roku. Tak duża różnica w czasie pokazuje dobitnie, jak wybitnym naukowcem był Brytyjczyk.

Czytaj dalej