Chiny mniej potężne niż sądzimy? Raport nie pozostawia wątpliwości!

28 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Technologia w Chinach
Źródło: Pixabay.com

Internet jest aktualnie jednym z największych narzędzi do zarządzania procesami na świecie. Jednak Chiny, które kreują się na cyfrowe państwo mają problemy.

Ostatnie publikacje na temat osiągnięć, jakie zaprezentowały światu Chiny, mogą wskazywać, że jest to państwo nowoczesne, cyfrowe i należy do ścisłej światowej czołówki w tym aspekcie. Istnieją jednak publikacje, które poddają w wątpliwość ten rodzaj narracji chińskiego państwa. Według przeprowadzonych analiz cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo w Państwie Środka stoją na bardzo zróżnicowanym poziomie. Co za tym idzie całościowe spojrzenie na tego rodzaju element gospodarki sprawia, że pozostaje jeszcze wiele do nadrobienia.

Stany Zjednoczone nadal liderem

Eksperckie analizy z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych pokazują jednoznacznie, że aktualnie to Stany Zjednoczone dzierżą palmę pierwszeństwa na świecie pod kątem rozwoju Internetu oraz innych cyfrowych elementów gospodarki. Chociaż kryzysy polityczne, ekonomiczne i społeczne coraz mocniej dotykają USA, to nadal jest to siła, z którą należy się liczyć. Przeprowadzone wyliczenia wskazują, że przy obecnej sytuacji, dopiero w 2030 roku może dojść do zmiany na pozycji lidera. Wtedy być może Chiny nadrobią stracony dystans. Jednak aktualne decyzje wskazują dość jednoznacznie, iż na dzisiaj nie jest to możliwe. Z pewnością jednym z najważniejszych czynników, dlaczego tak się dzieje, jest to, że Stany Zjednoczone są dalej ziemią obiecaną dla wielu ludzi na całym świecie. W ten sposób do USA przyjeżdżają jedyni z najlepszych ludzi na Ziemi w swoich branżach.

Mercedes Urbanetic

Chiny na drugim poziomie siły cyfrowej

Jeśli zmierzymy siłę państwa na podstawie jego możliwości cyfrowych, to na podstawie poprzedniego akapitu liderem są Stany Zjednoczone. Czemu Chiny zostały zaliczone dopiero do drugiego poziomu siły cyfrowej? Eksperci IISS uważają, że media w ostatnich latach zbytnio skupiały się na sukcesach Chin w budowaniu gospodarki cyfrowej i na cyberatakach dokonywanych przez chińskich hakerów. Za mało uwagi poświęcały natomiast słabościom chińskiej infrastruktury. Według IISS, Chiny skupiają się przede wszystkim na cenzurowaniu treści w internecie a zaniedbują samo bezpieczeństwo sieci. – Chińska analiza wywiadu cyfrowego jest mniej dojrzała niż krajach tzw. Sojuszu Pięciu Oczu (USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii oraz Nowej Zelandii), gdyż opiera się ona na ideologii oraz jest coraz mocniej związana z celami przywódców partii komunistycznej – ocenia Greg Austin, ekspert IISS.

Czytaj dalej