Smartfon z folią, czy szkłem? My już wiemy!

28 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
samsung Galaxy Foldm
Źródło: samsung

Smartfon to bardzo cenne urządzenie, które pozwala na funkcjonowanie na wielu polach. Dlatego warto o niego zadbać. Szczególnie ekran wymaga ochrony.

Można powiedzieć, że telefon jest z nami przez większość dnia, dlatego warto o niego zadbać. Najlepiej zrobić to przy pomocy foli lub szkła, które można kupić w renomowanych sklepach. . W związku z tym pojawia się pytanie, folia, czy szkło ochronne na telefon? Dzisiaj podpowiadamy, jakie wady i zalety. I co sprawdzi się lepiej pod kątem użytkownika.

Oszczędności na smartfonie lubią się mścić

Oszczędzanie jest dobre, jeśli chcemy ponownie wydawać pieniądze na słabsze zabezpieczenia. W przypadku smartfonów warto zainwestować w lepsze produkty, ponieważ ochronią one telefon zdecydowanie lepiej od budżetowych rozwiązań oraz pomogą zadbać o jego estetykę. Na szczęście na rynku istnieje wiele produktów, które dają niemal gotowe rozwiązania i są one dostosowane do wielu potrzeb.

iphone elektronika smartfon

Największym zagrożeniem z punktu widzenia funkcjonalności i niskiej ceny folii ochronnej jest złe dopasowanie do szkła lub kształtu wyświetlacza. Obecnie praktycznie wszystkie najnowsze smartfony mają czytniki linii papilarnych, kamery i zestawy czujników. Ukryte są one między innymi w części telefonu zwanej notch. Jeśli któryś z rodzajów sensorów jest zakryty przez źle dopasowaną folię, pewne funkcje, jak face ID, czy czujnik oświetlenia mogą działać niepoprawnie.

Smartfon z folią, czy szkłem? To zależy

Trudno jednoznacznie powiedzieć, co będzie lepsze dla telefonu folia, czy szkło ochronne, pamiętaj, że wszystko zależy od osobistych preferencji, a także od kształtu smartfona. Gdy zależy Ci na maksymalnej ochronie szkło hartowane to zdecydowanie lepszy wybór. Wybierają je użytkownicy, którzy lubią mieć kontakt z chłodniejszym wyświetlaczem. Wadą tego rozwiązania jest zauważalna różnica w wyglądzie telefonu, ponieważ naklejone szkło delikatnie odznacza się na tle reszty urządzenia. Dodatkowo modele zrobione w technologii edge, czyli z zakrzywionym ekranem nie nadają się do zastosowania szkła.

Signal smartfon z wiadomością

Folia chroni przed zarysowaniami i jest bardziej uniwersalna

Z pewnością w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie folia, czy szkło to po stronie folii znajduje się większa uniwersalność. Wynika to przede wszystkim z tego, że dużo łatwej ją nakleić na wyświetlacz. Dopasowanie do zróżnicowanych kształtów smartfonów także wymaga tylko kilku chwil. Cechą tego rodzaju zabezpieczenia jest nieco mniejsza odporność na uszkodzenia, przez co upadek na twardą powierzchnię może być słabiej zamortyzowany przez folię w porównaniu do szkła. To delikatnie zwiększa ryzyko pęknięcia.

Czytaj dalej