Ford zmienia legendę! Zobacz, co czeka pick-upa F-150

28 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Ford F-150 Lighting
Źródło: fordmedia.pl

Jedna amerykańska legenda przeszła proces elektryfikacji - Ford Mustang Mach E. Teraz czas na pick-upa model F-150. Co w najnowszej odsłonie?

Stany Zjednoczone mają kilka ikon, które są rozpoznawalne na całym świecie. Jedną z nich dla wielu są samochody użytkowe pick-up. Prawdziwą legendą jest Ford F-150, który przechodzi sporą rewolucję, ponieważ wersja Lighting to w 100% elektryczny pojazd. Amerykański koncern zamierza obniżać emisję dwutlenku węgla, a chce to zrobić między innymi przez elektryfikację popularnych modeli, aby przekonać Amerykanów do zmiany samochodów spalinowych na te zasilane energią elektryczną. Na rynku pojawił się już między innymi SUV Ford Mustang Mach E. Do dyspozycji klientów jest także elektryczny Ford Transit, a teraz nadszedł czas na metamorfozę w postaci Forda F-150.

Czy elektryczny pick-up ma sens?

Koncepcja samochodów elektrycznych sprawdza się bardzo dobrze w miastach, gdzie poruszamy się z terenów podmiejskich do biura i wykonujemy maksymalnie kilkaset kilometrów za jednym razem. Stacje ładowania w firmach oraz w budynkach, czy domach jednorodzinnych pozwalają na uzupełnianie energii, kiedy samochód jest nieużytkowany, a my wykonujemy inne czynności. W przypadku samochodów użytkowych pojawia się szereg innych zależności, które mogą postawić w wątpliwość sens takiego pick-upa. Jednak okazuje się, że Ford rozwiązał szereg wątpliwości i uważa, że ma gotowy projekt.

F-150 Lightning nie uznaje kompromisów w zakresie przestrzeni, zachowując te same wymiary kabiny i przestrzeni ładunkowej, co jego spalinowy odpowiednik, dzięki czemu może pomieścić tysiące dostępnych akcesoriów. Rozkładana wewnętrzna powierzchnia robocza sprawia, że praca w środku pojazdu jest jeszcze łatwiejsza i bardziej produktywna, a fotele Max Recline oferują prawie 180 stopni odchylenia, aby pomóc kierowcy wypocząć w razie potrzeby.

Ford F-150 Lighting

"Niezależnie od tego, czy przestrzeń ładunkowa jest pełna drewna na opał zimą, czy też holowana jest ogromna łódź nad morze, klienci mogą polegać na osiągach swojej ciężarówki – powiedziała Linda Zhang, główny inżynier F-150 Lightning. – Ta całkowicie elektryczna ciężarówka została zaprojektowana z dwoma silnikami pokładowymi, co oznacza, że poradzi sobie w trudnym terenie. Nasz zespół inżynierów przeprowadził te same żmudne i trudne testy, jakich nasi klienci F-150 zawsze oczekiwali od Forda."

Ford F-150 Lighting już od 2022 roku

Osoby zainteresowane zakupem Forda F-150 w wersji elektrycznej muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pojawi się on w salonach w przyszłym roku.Wraz z pojawieniem się wiosną 2022 roku F-150 Lightning pojawią się cztery wersje i z opcją dwóch akumulatorów w 2300 autoryzowanych dealerów Forda w całym kraju, z opcją dla klientów flotowych na dostęp do pełnego ekosystemu połączonych danych i usług telematycznych Forda za pośrednictwem Ford Commercial Solutions. Aby zarezerwować miejsce w kolejce na F150 Lightning należy wpłacić 100$ depozytu.

Czytaj dalej