Gadżety: Latający samochód dostępny od 2026 roku

28 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
NFT Aska flying car
Źródło: NFT

Latające samochody były wyobrażeniem wielu futurystów, które spełni się już w 2026 roku. Gadżety w postaci modelu Aska można już zamawiać.


Zawsze największym wyzwaniem wszystkich konstruktorów, którzy podejmowali się zbudowania latającego były trzy obszary. Zbyt duża masa, jeśli pojazd miał zachować pełną funkcjonalność, kłopot ze skrzydłami oraz napędem odpowiednio wydajnym, aby możliwa była jazda i lot. Okazuje się, że według zapowiedzi te przeszkody rozwiązał startup NFT. Stworzył on model o wdzięcznej nazwie Aska. To pojazd, który kształtem przypomina konwencjonalny samochód i jednocześnie jest urządzeniem typu VOLT, czyli pionowego startu.

Gadżety przyszłości dla bogatych

Można powiedzieć, że latające samochody to jedynie gadżety dla najbogatszych. Aktualnie jest w tym sporo prawdy, ponieważ, żeby kupić Askę, należy wpłacić zadatek w wysokości pięciu tysięcy dolarów. Jednak to dopiero początek, ponieważ czas realizacji zamówienia to aż pięć lat. Jednak największe wrażenie robi finalna kwota, gdyż skończony projekt kosztuje blisko 790 000 USD!

Co otrzymujemy w tej cenie? Całkiem sporo, ponieważ w pełni funkcjonalny pojazd, który przypomina samochód. Jednocześnie ma on skrzydła o rozpiętości piętnastu metrów. Do tego dane techniczne również są przynajmniej przyzwoite. Prędkość maksymalna to 240 km/h, a deklarowany zasięg to 400 km. Powstanie jedynie 1500 sztuk, jednak ich pomysłodawca Guy Kaplinsky jest przekonany, że znajdą one nabywców.

NFT Aska Guy Klapinsky

Recepta na zatłoczone miasta?

Od wielu lat dostęp do technologii przyszłości ma w pierwszej kolejności wojsko, później ludzie najbardziej zamożni. Doskonałym przykładem są loty w kosmos, ponieważ dawniej były wyłącznie dla ściśle wybranych osób. Dzisiaj są one coraz bardziej komercjalizowane, co sprawia, że może pozwolić sobie na nie nieco więcej osób. Podobnie sytuacja wygląda z pojazdem Aska. Aktualnie kosztuje on 790 000 USD, ale z czasem opracowana technologia przez NFT zyska, lub może zyskać większy rozgłos, a co za tym idzie, będzie tańsza w produkcji. To przełoży się z pewnością na większą popularyzację latających samochodów. Oczywiście, jeśli ten scenariusz się wydarzy. Wtedy wizja futurystów stanie się rzeczywistością.

Pozostaje poczekać kilka lat na latające samochody, czy taksówki, jednak pamiętajmy, że niemal wszystkie gadżety, to na początku czyjeś marzenia, które wcielane są w życie. Na początku bardzo nieśmiało, aż trafią na właściwą grupę klientów. Pierwsze reakcje rynku poznamy w 2026 roku i poinformujemy Was, co dzieje się z pojazdem Aska!

Czytaj dalej