SpaceX, NASA, Blue Origin i walka o Księżyc!

27 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Rocket
Źródło: Pixabay.com

Księżyc jest najbliższym celem dla wielu firm zainteresowanych podbojem kosmosu. SpaceX, NASA i Blue Origin robią wszystko, żeby zyskać jak najwięcej.

W 2024 roku ludzkość zamierza wysłać ludzi na Księżyc, ale wokół tego, jaka firma tego dokona, jest sporo kontrowersji. Przede wszystkim związanych z przetargiem, jaki zorganizowała NASA. Blue Origin nie zamierza tanio sprzedać skóry, ponieważ zbyt dużo pieniędzy i potencjalnego prestiżu dla firmy są niewyobrażalne. Cały spór dotyczy tego, kto zbuduje lądownik dla czterech astronautów, którzy polecą na Księżyc w 2024 roku. NASA nie dysponowała środkami, aby dopuścić dwóch wykonawców projektu, ponieważ z wnioskowanych 3,3 mld dolarów dostała jedynie 850 mln. Jednak nie to ma być problemem nie do rozwiązania.

Jeff Bezos napisał list do NASA

Blue Origin pokryje niedobór środków budżetowych HLS (lądownika Human Landing System) przez rezygnację z wszystkich płatności w bieżącym i następnych dwóch rządowych latach fiskalnych do kwoty 2 mld dol., aby wznowić program od razu” – napisał szef Amazona. NASA przyznała w kwietniu tego roku, że SpaceX zbuduje lądownik, ponieważ firma Muska miała udokumentowane misje orbitalne, a także była pod pewnymi względami, najkorzystniejsza finansowo. Blue Origin nie pomogło nawet to, że nawiązała współpracę Lockheed Martin wojskowym koncernem, technologicznym Northrop Grumman oraz Draper Laboratory, organizacją non-profit zajmującą się opracowaniem i wdrażaniem rozwiązań związanych z bezpieczeństwem narodowym, eksploracją kosmosu, opieką zdrowotną i energią.

Bill Nelson nasa spacex

Kosmiczny wyścig nabiera tempa!

Kosmiczna rywalizacja to dla wielu państw i firm punkt honoru, dlatego robią wszystko, żeby wyjść z niej zwycięsko. Ludzie emocjonują się wielkimi kosmicznymi podbojami od samego początku i mimo upływu lat oraz w ostatnim czasie dużo słabszej eksploracji kosmosu, ten entuzjazm nadal jest silny. Poza tym dominacja w kosmosie ma również wymiar psychologiczny, ponieważ demonstrujemy, kto dysponuje najlepszą technologią na świecie. W tej sytuacji można być pewnym, że będziemy świadkami bardzo dużej eskalacji emocji pomiędzy NASA, Blue Origin i SpaceX. Księżyc to najbliższy cel, ale na horyzoncie majaczy dalej Mars i następne planety. Dużo bliżej znajduje się też koncepcja zbudowania kolonii na srebrnym globie, jako bazy wypadowej w dalsze zakątki kosmosu.

Na tę chwilę prośby Jeffa Bezosa oraz jego współpracowników niewiele dają. Rzecznik NASA powiedział agencji Reuters, że NASA wie o liście Bezosa, ale odmówił dalszych komentarzy, przypominając o tym, że Blue Origin złożony w Biurze Odpowiedzialności Rządu USA protest, oskarżając agencję o nieuczciwe sprzyjanie SpaceX poprzez umożliwienie jej zmiany ceny na bardziej adekwatną do budżetu NASA.

Czytaj dalej