Powstała alternatywa dla plastiku? Nauka odkryła to przypadkiem!

27 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Naturalny plastik z Wielkiej Brytanii
Źródło: Pixabay.com

Bardzo często wielkie odkrycia, które zmieniają świat, powstają przypadkowo. Doskonałym przykładem jest guma i dalszy rozwój opon. Teraz nauka stworzyła nowy plastik?

Rozwój ludzkości ma swoje złe i dobre strony. Jasnymi punktami na mapie są z pewnością nowe technologie, które ułatwiają życie, czy lekarstwa na różne poważne i wcześniej śmiertelne choroby. Jednak istnieje też druga strona medalu, czyli zagrożenia, z jakimi jako ludzkość musi zmierzyć się w naszej przyszłości. Z pewnością jednym z nich jest sposób na zminimalizowanie produkcji plastiku i innych pochodnych tworzyw sztucznych. Każdego roku do mórz i oceanów trafiają miliony ton tego surowca. Jest on bardzo niebezpieczny dla wodnej fauny i flory. Szczególnie dla zwierząt, które mylą foliowe torby, plastikowe słomki i inne akcesoria codziennego użytku z pokarmem. Przez to niemal na pewno skazują się na śmierć w bólach, jeśli wcześniej nie pomoże im człowiek.

Plastik zdominował naszą codzienność, a szczególnie w 2020 roku obserwowaliśmy jego triumfalny powrót, gdy na skutek trudnego okresu dla całej ludzkości, moda na pakowane hermetycznie i gotowe do przygotowania dania zdecydowanie wzrosła. Również pakowanie dań na wynos w plastikowych opakowaniach, to jedno z utrudnień w walce o rezygnację z plastiku.

Jakość, cena, czas - plastik kontra nauka

Oczywiście podstawowym zadaniem dla każdej firmy powinien być możliwie największy i najszybszy rozwój. Dlatego przedsiębiorstwa od zawsze szukają najlepszego rozwiązania pod kątem kosztów produkcji, jakości i czasu realizacji zamówienia. W tej kwestii plastik jest jednym z faworytów tego rankingu. Jest on bardzo wytrzymały, tani w produkcji i można go niemal dowolnie kształtować. Próby stworzenia bardziej ekologicznych odpowiedników na razie nie dały żadnych rezultatów, ponieważ ich wytworzenie wymagało użycia skomplikowanych środków chemicznych, a także było kosztowne. Stąd pojawiły się pomysły na zastąpienie plastiku papierowymi rozwiązaniami. Jednak poza słomkami z papieru w fast foodzie, zamiast plastikowych odpowiedników, niewiele można zrobić. Oczywiście w przypadku gastronomii można wymienić plastikowe opakowania na papierowe, ale nie w każdej branży takie dostosowanie się, jest możliwe.

Fabryka

Przełom z Wielkiej Brytanii?

Gdy wydawało się, że praktycznie cała nadzieja stracona i aktualnie nie uda się zastąpić plastiku jego bardziej ekologicznym odpowiednikiem, na Uniwersytecie Cambridge powstała nowa substancja. Co ciekawe początkowe badania skoncentrowały się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: dlaczego w niektórych przypadkach białka ulegają zniekształceniu, co prowadzi do chorób i problemów zdrowotnych u ludzi, m.in. do choroby Alzheimera. Ostatecznie powstał materiał, który swoją strukturą przypomina pajęczą sieć, a jego produkcja jest bardzo ekologiczna, ponieważ w 98% składa się on z wody. Pozostałe procenty należą między innymi do krzemionki i celulozy. Rzekomo projekt jest na etapie wprowadzenia do komercyjnej produkcji i sprzedaży.

Czytaj dalej