Internet w tym roku przeżył kilka poważnych ataków hakerów!

27 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Ataki hakerskie na świecie
Źródło: Pixabay.com

W tym roku jednym z najpopularniejszych tematów związanych z wydarzeniami w sieci są ataki cyberprzestępców. Pamiętacie największe z nich?

Jednym z największych wyzwań w 2021 roku są ataki hakerskie. Ich popularność może robić ogromne wrażenie, ponieważ cyberprzestępcy wyszli z cienia i mają aktywny wpływ na życie codziennie milionów ludzi. W tej sytuacji trzeba zdawać sobie sprawę, że problem z hakerami istnieje niemal od początku funkcjonowania Internetu, jednak w tym roku przybrał formę bardziej zorganizowaną. Aktualnie to coś więcej niż idealistyczne dążenie do zmian na świecie. Dzisiaj niemal wszystkie cyber ataki nastawione są na zyski. Wymuszenie okupu w postaci fizycznych pieniędzy lub wirtualnych walut, w tym w szczególności kryptowalut powoli staje się przykrą normą. Nie wszystkie firmy są przygotowane na takie sytuacje kryzysowe, ale wiele wskazuje na to, że będą one coraz popularniejsze.

Negocjować, czy być twardym? Sytuacja kryzysowa w firmie!

Tutaj pojawia się podstawowe pytanie, czy w sytuacji jawnego ataku na firmę podejmować działania i przystępować do negocjacji? Odpowiedź wymaga nieco szerszego komentarza i z pewnością nie powinna się ona opierać wyłącznie na zasadzie: nie negocjujemy z terrorystami. Takie podejście do tematu znane jest przede wszystkim ze srebrnego ekranu i nie powinno być sytuacji, w której bierzemy pod uwagę wyłącznie jedną opcję. Modelowy przykład zarządzania sytuacją kryzysową opiera się na przejrzystości działań i komunikowaniu ich mediom. Jednak w przypadku tak skomplikowanych decyzji, które dotyczą przede wszystkim danych wrażliwych przedsiębiorstw, taka stanowczość w działaniach z mediami, może wywołać więcej szkód niż korzyści. Szczególnie że niektóre z tych informacji potencjalnie może wykorzystać konkurencja lub mogą one wpłynąć na wizerunek firmy.

Wiedźmin

Internet jest pełny sytuacji przystąpienia na warunki cyberprzestępców

Jednym z najgłośniejszych przypadków zapłacenia okupu i poinformowania opinii publicznej w sposób jawny, że taka decyzja zapadła po szerokiej analizie sytuacji, jest atak na największego producenta mięsa na świecie: JBS. Tutaj firma zachowała się dosyć profesjonalnie i zrobiła wszystko, żeby ograniczyć straty wizerunkowe oraz finansowe do absolutnego minimum. Jednak bardziej rozpoznawalne firmy, które też miały kontakt z cyberprzestępcami zdecydowały się nabrać wody w usta. Takim przykładem jest federacja NBA i atak hakerski na drużynę Houston Rockest. Brakuje oficjalnej informacji, czy ostatecznie spełniono oczekiwania przestępców.

Czytaj dalej