Ludzie mogą być niczym Batman? Nauka odkrywa nowe umiejętności mózgu

27 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Batman i echolokacją człowieka
Źródło: Pixabay.com

Wydaje się, że zmysły człowieka zostały całkiem dobrze poznane i niewiele nauka tutaj może zrobić. Tymczasem okazuje się, że ludzie są jak nietoperze.

Ludzki mózg jest nadal miejscem pełnym tajemnic, którego poznawanie zajmuje naukowcom sporo czasu. Najlepszym przykładem na to, że potencjał, jaki skrywamy w naszych głowach, jest dużo większy, niż się nam wydaje, są umiejętności adaptacji umysłu do nowych sytuacji. Osoby po wypadkach często muszą odnajdywać się w nowej rzeczywistości związanej z funkcjonowaniem. Utrata kończyny, czy sparaliżowanie, zmuszają ciało do improwizowania i odnajdywania się w nowych realiach. Bardzo rzadko ludzie absolutnie nie potrafią się odnaleźć. Na dużą uwagę zasługuje ludzki słuch i zmysł dotyku, ponieważ nim zainteresowała się nauka.

Nietoperze motywacją do działania

Wydaje się, że połączenie ludzi i nietoperzy, to bardziej scenariusz na film fantastyczny lub doszukiwanie się związków tam, gdzie ich nie ma. Jednak ten brak związku ma przynajmniej jeden wyjątek. Nietoperze posługują się bardzo rozwiniętymi umiejętnościami echolokacji. Na podstawie odbitych od przedmiotów dźwięków potrafią określić jego miejsce, fakturę oraz rozmiar. Oczywiście zdają sobie one również sprawę z tego, czy przedmiot jest w ruchu. Okazuje się, że ludzie mają podobne umiejętności, jednak na zdecydowanie mniej rozbudowanym poziomie.

Nietoperz i echolokacją człowieka

Japonia zainteresowała się nowym zmysłem

Skąd wiemy o związku pomiędzy ludźmi i nietoperzami? Za wszystko odpowiada Centrum Informacji i Sieci Neuronowych w Osace, które jak podaje magazyn Plos One przeprowadziło ciekawe doświadczenie z grupą ochotników.

Zaproszeni uczestnicy testu znaleźli się w pokoju i otrzymali słuchawki. Poza nimi znajdowały się tam dwa urządzenia - jedno emitujące fale dźwiękowe, a drugie rejestrujące echo. Było dodatkowo jeszcze jedno pomieszczenie, gdzie postawiono trójwymiarowe przedmioty o różnych kształtach. Część z nich się obracała lub były nieruchomo. Po włączeniu sygnału o częstotliwości 41 kHz, która dla ludzkiego ucha nie jest praktycznie słyszalna, odbitą od przedmiotów falę przekształcono w dźwięk 3D. To, co słyszało 15 uczestników badania, to tzw. ASMR – zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, uszu, które może być wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne. Okazuje się, że ludzie wyczuli te przedmioty i ze stosunkowo dużą precyzją potrafili ocenić, czy są one w ruchu lub znajdują się w spoczynku.

Co wiemy na temat ludzkiego mózgu?

Aktualnie trwają dalsze badania, czy można zaobserwowane umiejętności zacząć rozwijać, ponieważ takie możliwości postrzegania rzeczywistości przez człowieka, mogą zmienić obszary wielu dziedzin życia. Można nawet powiedzieć, że w ten sposób ludzie spojrzą na świat ze zupełnie nieznanej dotychczas perspektywy. Naukowców najbardziej zachwyciła plastyka ludzkiego mózgu, pod kątem wyczuwania przedmiotów w zupełnie nowy sposób.

Czytaj dalej