Lepszy smartfon, czy tablet? Oto jest pytanie!

27 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Smartfon apple 6s
Źródło: Pixabay.com

Popularność tabletów w ostatnim czasie wystrzeliła, ponieważ praca z domu zdominowała poprzedni rok. Czy jest sens kupowania smartfona, gdy w domu jest tablet?

W ostatnim czasie świat przeżywa prawdziwą rewolucję technologiczną, a jednym z jej beneficjentów są działy zajmujące się produkcją tabletów. Wspominałem wielokrotnie, że sprzedaż smartfonów, szczególnie tych z górnej półki w ubiegłym roku przeżyła spore załamanie. Wynika to z zaistniałej sytuacji na świecie, która wprowadziła spory kryzys i ludzie zaczęli szukać oszczędności. W związku z tym na prowadzenie w rankingu największych wzrostów sprzedaży wysunęły się marki skoncentrowane na sprzedaży budżetowych modeli ze średniej półki. W tym całym nowym trendzie zakupowym swój renesans przeżywają również tablety. Urządzenia, które padły ofiarą sukcesu smartfonów na rynku. Jednak praca zdalna oraz konieczność zapewnienia dzieciom narzędzi do nauki w pewien sposób wskrzesiła tablety do życia. Dlatego dzisiaj na nowo pojawiają się dyskusje, co wybrać, tablet, a może smartfon?

Wielofunkcyjność to spory problem

Dzisiaj funkcjonujemy w epoce, w której coraz mniej urządzeń ma tylko jedną funkcję. Nie do końca na pierwszą myśl przychodzą przedmioty, które mają tylko jedno przeznaczenie. Mówię tutaj głównie o elektronice, ponieważ za chwilę ktoś z pewnością znajdzie przedmioty o unikalnym zastosowaniu. Jednak z punktu widzenia tego materiału wielofunkcyjność stała się codziennością, a to swego rodzaju wyzwanie dla producentów. Jeszcze kilka lat temu tablety miały być ciekawym pomostem pomiędzy telefonami komórkowymi, a laptopami. Jednak rozwój smartfonów nabrał takiego tempa, że tablety straciły swoją przewagę rynkową nad telefonami i częściowo utrzymały ją nad laptopami. Dzisiaj, gdy nadal sporo osób pracuje zdalnie, okazuje się, że zapotrzebowanie na sprzęt różnego rodzaju rośnie.

komputer klawiatura PC

Największy atut tabletów?

Aktualnie największym atutem tabletów jest stosunek jakości do ceny, ponieważ za stosunkowo niewiele dostajemy sporo funkcji, które mogą okazać się potrzebne. Edukacja zdalna wymusiła na wielu rodzicach zakup alternatywy dla komputera, laptopa i smartfona. Komputer stacjonarny to spory wydatek, laptop nie jest dla każdego i też kosztuje trochę więcej od średniej klasy tabletu. Z kolei smartfon jest zbyt mały i nie pozwala na łączenie wielu funkcji w tak łatwy sposób. Stąd powrót z tarczą tabletów, które wyszły z ciemności zapomnienia przez konsumentów. Czyli konkretenie, jaka jest największa zaleta tabletu? Jego uniwersalność na przynajmniej średnim poziomie w wielu zakresach.

Czytaj dalej