Poradnik: Jak rozliczyć PIT przez Internet? Zobacz, co musisz wiedzieć!

27 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Kalkulator rachunki PIT 2021
Źródło: Pexels.com

Internet pozwolił nam na zdecydowanie łatwiejsze życie, jednak są czynności, które mogą być małym wyzwaniem. Taką czynnością jest rozliczenie PIT-U.

Aktualnie można rozliczyć PIT przynajmniej na dwa sposoby, a pierwszym i zyskującym największą popularność jest wirtualna forma. To stosunkowo łatwe zadanie, w którym trzeba pilnować kilku podstawowych korków. Na szczęście Internet pełny jest rzeczowych poradników. My również podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, żeby dochody z 2020 roku były w odpowiedni sposób rozliczone. Na początek pamiętajmy, że termin złożenia wniosku mija 30 kwietnia. Obecnie do rozliczenia PIT-u potrzebny jest niemal wyłącznie Internet, gdyż wszystko, co najważniejsze znajduje się na dedykowanej stronie internetowej.

Kliknij na stronę e-PIT i zaloguj się!

Strona internetowa, która nas najbardziej interesuje to - epit.podatki.gov.pl., gdzie pojawi się okno do zalogowania się na stronie. Można to zrobić na kilka podstawowych sposobów. Pierwszym z nich jest skorzystanie z danych podatkowych, druga metoda to skorzystanie z aplikacji mObywatel, trzecia opcja to e-dowód. Na końcu pozostaje skorzystanie z profilu zaufanego. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem znajdujemy się na głównej stronie e-Urzędu Skarbowego. Tam znajduje się również usługa - Twój e-PIT klikamy, a po chwili przenosimy się do panelu edycji zeznania podatkowego za rok 2020. W tym miejscu (patrząc od góry) wybieramy formę rozliczenia się (indywidualnie, z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko), upewniamy się, czy lista PIT-ów 11 jest zgodna ze stanem faktycznym, najlepiej sprawdzić kwoty i w razie, gdyby coś się nie zgadzało, zmodyfikować je na prawidłowe.

Internet

Internet - złóż PIT

Warto wiedzieć, że nie musisz robić nic, żeby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, ponieważ w dniu upłynięcia terminu wypełniony elektronicznie przez system dokument trafi do systemu. Jednak dla pewności polecamy sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Pamiętaj, że możemy edytować przychody i koszty, dodać lub zmienić przysługujące ulgi (można odliczyć między innymi: darowizny, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, koszty poniesione w związku z rehabilitacją lub termomodernizacją budynku oraz wydatki na Internet), wybrać organizację, której przekażemy 1% podatku, a także zmienimy (jeśli trzeba) swoje dane: adres zamieszkania, numer rachunku bankowego itp. Gdy wszystko się zgadza – kliknij „Akceptuj i wyślij”, a następnie potwierdź chęć złożenia PIT-a za rok 2020. Jest to równoznaczne z przesłaniem go do Urzędu Skarbowego.

Następnie, korzystając z menu u góry, wybieramy zakładkę „złożone dokumenty”, odnajdujemy ten najnowszy i klikamy „pobierz PIT”. Z tego miejsca możemy eksportować zeznanie podatkowe do PDF i od razu je wydrukować. W przypadku niedopłaty trzeba jeszcze wpłacić odpowiednią kwotę na swój mikrorachunek podatkowy – w aplikacji Twój e-PIT zrobimy to bardzo szybko: wystarczy kliknąć „zapłać online”.

Czytaj dalej