Nauka: Bez telefonów i zegarków przez 40 dni! Projekt Deep Time

27 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Deep Time jaskinia francja eksperyment
Źródło: Pexels.com

Choć wielu ludziom trudno sobie wyobrazić 40 dni bez telefonu i zegarka, to właśnie takiemu eksperymentowi poddała się grupa Francuzów. Co wie nauka?

Wyjątkowe badanie przeprowadził Human Adaptation Institute, który zajmuje się analizowaniem przystosowania człowieka do trudnych warunków klimatycznych. W 2020 roku większość świata była poddana przymusowej izolacji, jednak dostęp do osiągnięć cywilizacji w postaci smartfonów i zegarków był dobrowolny. Jednak na potrzeby specjalistycznego eksperymentu, grupa trzynastu osób w wieku od 27 do 50 lat poddała się odosobnieniu w kompleksie grot Lombrives w Ariege na terenie Francji. Projekt pod nazwą Deep Time zakładał funkcjonowanie bez dostępu do smartfonów, zegarków i światła słonecznego przez dłuższy czas. Uczestnicy mieli tylko do dyspozycji sprzęt biwakowy oraz manualny generator prądu do ładowania baterii w latarkach.

Jak poradzili sobie uczestnicy?

Po opuszczeniu kompleksu grot Lombrives 26 kwietnia 2021 uczestnicy w 2/3 przyznali, że chętnie wróciliby do jaskini na jakiś czas. Nauka dowiedziała się, że większość uczestników, choć miała momenty zwątpienia i chciała wydostać się na zewnątrz, ostatecznie dostosowała się do nowej sytuacji. Część badanych nawet polubiła zaistniałą sytuację, ponieważ mogła się odciąć od tego, co spotyka ich w codzienności. Był to czas na "zatrzymanie się", czego jak się okazuje, ludziom bardzo brakuje. Takie spokojne życie, pozbawione nadmiernych stresów i wyzwań, jak widać może się podobać.

Obecność horror filmowe premiery 2021

Nauka - najważniejsze wnioski

Projekt Deep Time pokazał, że z sukcesem można zrezygnować z większości gadżetów na 40 dni. Skoncentrować się jedynie na najważniejszych czynnościach i dać się pokierować swojemu zegarowi biologicznemu. Z drugiej jednak strony podstawowa technologia pozwoliła funkcjonować w 12 stopniach Celsjusza przy 95% wilgotności. Wpływ tak długiej izolacji na uczestników dopiero poddany jest analizie. Nauka chce dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w ciele człowieka oraz czy odosobnienie miało wpływ na zdolności poznawcze. Z drugiej jednak strony sceptycy uważają, że całe przedsięwzięcie jest lekko pozbawione sensu, ponieważ zabrakło grupy kontrolnej, do której można odnieść otrzymane wnioski.

Powrót do życia bez smartfona i zegarka jest możliwy

Pewne rzeczy są z nami każdego dnia, dlatego sporo osób nie wyobraża sobie tego, żeby nagle ich zabrakło. Mowa tutaj między innymi o uzależnieniu od social mediów i korzystania ze smartfonów. Okazuje się jednak, że przestawienie się z trybu "online" na "offline", jest możliwe. Może być ono na początku nieco trudne, jednak prawdopodobnie ma nawet pozytywne skutki dla naszego zdrowia psychicznego, ponieważ jesteśmy przebodźcowani informacjami i komunikatami każdego dnia.

Popularyzacja smartfonów

Czytaj dalej