Gadżety - Disney Research stworzył humanoida imitującego ludzki wzrok!

27 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Disney Research Hub oczy robota
Źródło: Disney Research Hub

Badania nad tworzeniem humanoidów idą coraz szybciej. W wyścig o najbardziej ludzkie gadżety zaangażował się Disney Research, który stworzył "ludzkie oczy".

Trudno jednoznacznie zakwalifikować budowanie humanoidów, ponieważ z jednej strony są to zaawansowane technologicznie urządzenia, które korzystają z nauki. Z drugiej strony większość z nich ma dość ograniczone funkcje, pomijając produkty np. DARPA w związku z tym, przypominają one gadżety. Trzecia strona całego zjawiska to sprzęt, ponieważ zawierają one w sobie mnóstwo elektroniki wraz z programami sterującymi. Dzisiaj jednak pokażemy gadżet, którym są "ludzkie oczy" opracowane przez Disney Research. Tak, to ten sam Disney, który zajmuje się tworzeniem kreskówek i bajek animowanych. Grupa ekspertów z naukowego ramienia giganta postawiła sobie za cel stworzenie najbardziej przypominających ludzkie gałek ocznych. Największą wadą współczesnych robotów jest to, że ich spojrzenie pozbawione jest emocji. W przypadku najnowszego produktu Disney'a jest zupełnie inaczej.

Gadżety, które wyglądają, jak żywe!

Jak czytamy na łamach portalu Popularmechanics rozmowa z opracowanym humanoidem może wywoływać ciarki, ponieważ maszyna potrafi utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą. Jednocześnie umie przenieść wzrok z człowieka przed nim na osobę, która wchodzi do pomieszczenia. Dodatkowo może zerwać kontakt wzrokowy w zależności od kontekstu konwersacji. Jednak to dopiero początek, ponieważ naukowcy z Disney Research opracowali zaawansowany system odwzorowywania emocji wyrażanych poprzez ruchy oczu, szyi, a także brwi. Robot potrafi symulować również czytanie i inne czynności, gdzie przydatny jest wzrok. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z ludźmi to jedna z najbardziej charakterystycznych i ludzkich cech, jakie znamy w komunikacji. Jeśli tę umiejętność opanują humanoidy, rozwój tej dziedziny sprzętu, który na razie przypomina gadżety, wejdzie na zupełnie nowy poziom.

Dalsze losy maszyny nie są znane

Aktualnie nieznane są dalsze losy maszyny, ponieważ ruchome popiersie na razie posiada jedynie całe oprogramowanie odpowiedzialne za mimikę i ruch gałek ocznych. Widoczne są elementy konstrukcyjne, przewody i inne elementy, które pomagają maszynie odwzorować ludzkie emocje. Jedną z hipotetycznych możliwości jest dokończenie projektu. To znaczy dodanie mu atrybutów ludzkiej twarzy w postaci skóry i włosów. Prawdopodobnie wtedy rozmowa z projektem Disney Research będzie jeszcze bardziej emocjonująca, ponieważ bardzo mocno zbliży się on do tego, co pokazują w trakcie konwersacji ludzie.

Czytaj dalej