Stany Zjednoczone zapłacą za pomoc w kryptowalucie!

27 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Pentagon USA
Źródło: Pixabay.com

Stany Zjednoczone wyszły z bardzo śmiałym planem, który zakłada, że Internet pomoże w zalezieniu sprawców przestępstw w sieci.

Cyberprzestępstwa są dla świata dzisiaj ogromnym problemem. Z tego powodu jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie państw pod względem cyberbezpieczeństwa postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i jednocześnie zdać się na wiedzę ekspertów. Tak powstał szalony pomysł administracji prezydenta Joe Bidena. Czy okaże się on sukcesem i Stany Zjednoczone będą jednym z pionierów takiej współpracy?

Cel uświęca środki

Świat przestępczy wyznaje zasadę, że cel uświęca środki, dlatego jeśli chcemy do czegoś dojść, koniecznie należy zrobić wszystko, żeby to osiągnąć. Takie kroki w 2021 roku podejmują osoby zaangażowane w cyberprzestępstwa. Jednak samodzielne działanie na rzecz walki z systemem wydaje się już przestarzałym sposobem działania. Obecnie jeden haker może niewiele zrobić, dlatego powstały grupy, które określa się mianem cyberprzestępców. Ich śmiałość w atakowaniu największych firm na świecie, które mają miliardowe wyceny, może szokować, ale to jest rzeczywistość, w jakiej funkcjonujemy. Apple, Microsoft, JBS i wielu innych gigantów musiało zmierzyć się z trudnymi decyzjami.

Haker Stany Zjednoczone cyberbezpieczeństwo Rosja

Większość działań cyberprzestępców opiera się między innymi na pozyskiwaniu wrażliwych danych na temat firm, które później mogą ujrzeć światło dzienne. Bardzo często z punktu widzenia takiego przedsiębiorstwa, dużo korzystniejsze jest przystanie na warunki hakerów. W ten sposób co jakiś czas dowiadujemy się, że na świecie ofiarą cyberprzestępców padła następna międzynarodowa firma. Każda kolejna próba pozyskania finansowania, jest na coraz większą skalę. Ostatni znany okup oscyluje na poziomie 50 mln USD. Dlatego Stany Zjednoczone postanowiły z tym w myśl podobnej zasady, czyli należy zrobić wiele, żeby cyberprzestępstwa ukrócić.

Współpraca z hakerami?

Istnieje pewna znana zasada, że jeśli nie możesz kogoś pokonać, przyłącz się do niego. W podobny sposób zaczynają działać Stany Zjednoczone, ponieważ zdecydowały się na współpracę z hakerami. W dark webie pojawiło się specjalne konto, w którym anonimowo osoby o odpowiednim pakiecie informacji, mogą wskazać, gdzie ukrywają się cyberprzestępcy. Jeśli informacje okażą się wiarygodne, informator otrzyma 10 mln USD. Ta kwota, jako równowartość może być również wypłacona w formie kryptowaluty. Jest to o tyle ważne, że ludzie zainteresowani cyberprzestępstwami chętnie przyjmują okup w wirtualnych walutach. Czy ten pomysł się sprawdzi?

Młodzi hakerzy

Oprócz wysokiej nagrody pieniężnej amerykańska agencja zajmująca się cyberbezpieczeństwem przygotowała specjalna stronę, na której dowiedzieć się można więcej o atakach ransomware czy zgłosić tego typu incydent odpowiednim służbom.

Dla liderów biznesu w różnych branżach kluczowe znaczenie ma rozpoznanie zagrożenia, nadanie priorytetu wysiłkom na rzecz wzmocnienia swoich systemów i współpraca z organami ścigania poprzez szybkie zgłaszanie tych ataków – podkreśla Merrick Garland, prokurator generalny w wydanym oświadczeniu.

Czytaj dalej