Gadżety dla najbogatszych? Luksusowy pociąg, jakiego nie było!

26 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Thierry Gaugain
Źródło: Thierry Gaugain

Kolej pełni zupełnie inną rolę niż jeszcze sto lat temu. Dzisiaj bardziej liczy się czas niż luksus, jednak ma się to zmienić. Powstaje nowoczesny pociąg!

Kolej od przynajmniej stu lat przeżywała dynamiczny rozwój, ostatnie sytuacje pokazują, że tylko w zasadzie Azja, prowadzi szeroko rozwinięte badania na temat superszybkiej kolei. Szybkość i terminowość są obecnie priorytetem dla najlepszych przewoźników. W Stanach Zjednoczonych rozwój kolei opiera się między innymi na transporcie. Przewóz osób stanowi mniejszość całego taboru kolejowego. Mimo tego ludzie mogą podróżować w luksusowych warunkach, które pokazują drzemiący w kolei potencjał. Najnowszy projekt zakłada zbudowanie najlepszego pociągu na świecie.

Luksus na miarę XXI wieku

Gdy myślimy o luksusowym pociągu na międzynarodowej trasie, jedną z pierwszych myśli powinien być Orient Express. Klasa sama w sobie, jeśli chodzi o podróżowanie w bardzo ekskluzywnym otoczeniu najlepszych materiałów, trunków, pięknych widoków i zamożnych ludzi. Pierwszy pociąg pasażerski tego typu wyruszył w podróż liczącą 2880 km z dworca wschodniego w Paryżu do dzisiejszego Stambułu w Turcji. Z czasem długość podróży malała, żeby w 2009 roku zniknąć z kolejowej mapy świata pod nazwą Orient Express. Od tego czasu na rynku z trudem można było znaleźć przewoźnika, który oferuje podobny luksus na tak długiej trasie.

Najnowszy pomysł projektanta Thierry Gaugain zakłada zbudowanie pociągu, który ma nawiązać do najlepszych tradycji przewozów kolejowych w historii. Jednocześnie pasażerowie mają mieć do dyspozycji najnowsze technologie i luksus na miarę XXI wieku. W rzeczywistości oznacza to między innymi dużą cyfryzację i korzystanie z ekologicznych rozwiązań o szerokim zastosowaniu. Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Trudno powiedzieć, jednak zmiana filozofii u najzamożniejszych ludzi na cieszenie się życiem i zachwycanie się pięknem natury, może idealnie wpisywać się w ten nowy trend w kolejnictwie.

Luksusowy pociąg na kołach

Europa i Stany Zjednoczone stoją otworem przez gadżety

Najnowszy projekt super luksusowego pociągu zakłada zbudowanie pojazdu do przewozów pasażerskich, który kursuje w Europie i Stanach Zjednoczonych. Tego rodzaju gadżety dla najbogatszych to nowe spojrzenie na podróżowanie. Pociąg ma zabierać swoich pasażerów w teren najbardziej rozpoznawalnych tras kolejowych w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Długość całego składu ma zmieścić się w 400 m, co też wyklucza część szlaków z mapy pałacu na torach, jak mówi się o tym projekcie. Do dyspozycji pasażerów mają być między innymi tarasy widokowe, sala koncertowa, ogród i hol powitalny. Całość ma być dostępna dla jedynie 18 pasażerów, którzy skorzystają z tych luksusów. Cena biletu na tę chwilę, jest tajemnicą.

Gaugain przyznał, że projekt tworzył z myślą o Laurene Powell Jobs, wdowie po założycielu Apple’a. Inspiracją był jej styl życia i marzenia. Budowa G ma potrwać dwa i pół roku. Realizacją zajmą się m.in. firmy Stadler, Saint-Gobain i Marine Guard.

Czytaj dalej