Haker i cyberataki przestają być zagrożeniami!Tak uważają Chiny

26 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Internet z komunikacją kwantową z Chin
Źródło: pixabay.com

Haker i cyberatak to ostatnio całkiem popularne słowa. Internet stał się mniej bezpiecznym miejscem, ponieważ cyberprzestępcy zaczęli być bardziej odważni.

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem mediów odpowiedzialnych za nowinki technologiczne cieszyły się cyberataki między innymi na Apple, Microsoft, JBS, czy rurociąg zasilający Stany Zjednoczone w wodę. Bardzo niepokojące były również informacje o próbie zatrucia wody. Z dużą pewnością można powiedzieć, że aktywność ludzi odpowiedzialnych za przestępstwa w sieci bardzo wzrosła. W niektórych kręgach wspomina się również o zagrożeniu związanym z cyberlockdown'em, jednak aż tak duże spustoszenie w Internecie wydaje się bezsensowne. Trudno dostrzec w tym sens, jeśli mówimy o zniszczeniu lub częściowym zatrzymaniu infrastruktury, z której profity mają również hakerzy. Jednak zagrożenie atakami istnieje, a co więcej może rosnąć.

Zagrożone są firmy, banki i ludzie

Rzecz, która wydaje się całkowicie oczywista, ale nie myślimy o niej każdego dnia - ludzkość jest uzależniona przynajmniej od trzech czynników: po pierwsze surowców naturalnych, które, choć usilnie ekolodzy starają się zastąpić bardziej ekologicznymi odpowiednikami, nadal w formie kopalnej stanowią podstawę funkcjonowania gospodarek na całym świecie. Drugą formą uzależnienia jest energia elektryczna, ponieważ na prąd funkcjonuje niemal wszystko, co nas otacza w ciągu dnia. Bez tej energii Ziemia cofa się w rozwoju o przynajmniej dwieście lat i mamy spory problem. Czynnikiem powiązanym z tymi poprzednimi jest oczywiście Internet. XXI wiek w znacznym stopniu bazuje na danych, ponieważ są one nazywane nową ropą naftową. W tej sytuacji możliwość wyeliminowania zagrożeń w postaci ataków hakerskich jest czymś bezcennym.

Chiny Azja gospodarka nauka

Chiny dokonały przełomowego eksperymentu!

Naukowcy z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Hefei, podległego Chińskiej Akademii Nauk, zdołali przesłać między dwoma miastami „zaszyfrowane” kwantowo dane. Taki sposób kodowania danych sprawia, że są one nie do złamania przez hakerów. Dzieje się tak, ponieważ para fotonów, które są podstawą dla tego rodzaju komunikacji zostanie połączona kwantowo zachowuj się zawsze w ten sam sposób. Dwie strony mogą stworzyć losowy tajny klucz współdzielony, który może być później wykorzystany do szyfrowania i deszyfrowania. Informacja zakodowana w postaci szyfrowania kwantowego pokonała 500 km pomiędzy dwoma miastami Jinan i Qingdao, z centralnym odbiornikiem w Mazhan. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono podobny przesył danych, jednak na odległość 600 km. Jednak ta odległość powstała sztucznie w ramach jednego laboratorium Toshiba Europe w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Jeśli technologia się upowszechni, istnieje bardzo duża szansa, że hakerzy będą mieli trudne zadanie.

Czytaj dalej