Google i Amazon mają spore problemy! Rynek może przeżyć wstrząs!

26 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Google i Amazon mają spore problemy w senacie USA
Źródło: Google.com

Amazon i Google są liderami rynku, jeśli chodzi o technologię. Jednak czasami zdarzają się problemy z prawami do prywatności.

Prywatność ponownie stanowi dużą wartość, o którą chcą walczyć użytkownicy Internetu. W związku z tym wszelkie działania, które mogą prowadzić do naruszenia prywatności, są mocno krytykowane przez media, ludzi oraz instytucje władzy. Istnieją jednak sektory, które zdominowali producenci i podzielili branżę niemal równo pomiędzy siebie. Takie jawne ograniczenie konkurencyjności może prowadzić do różnego rodzaju nadużyć. Dlatego z jednej strony ludzie robią dużo, aby to ograniczać, a z drugiej są oni dość bezbronni wobec korporacji.

Siła korporacji pozwala na więcej

Od wielu lat wiadomo, że korporacje mogą więcej, ponieważ bardzo często dysponują one budżetami zbliżonymi do niewielkich krajów. Armie prawników i silne lobby, które naciska na polityków, w tym tkwi największa siła korporacji. W tej sytuacji każda próba przeciwwstawienia się ich działaniom od razu wzbudza spore zainteresowanie opinii publicznej. Niestety, bardzo często na zainteresowaniu się kończy, ponieważ wszelkie inne instrumenty odpowiedzialne za wywieranie wpływu na gigantów okazują się zbyt słabe. Nie od teraz wiadomo, że pewnego rodzaju władza, może zachęcać do naginania zasad, gdy mamy poczucie bezkarności. Takie wątpliwości wobec Amazon i Google w Stanach Zjednoczonych ma amerykański senat. Jego działania skupiają się na przesłuchiwaniu przedstawicieli wspomnianych powyżej korporacji w związku z akcesoriami smart home

Apple Smart TV HomePod łączenie

Urządzenia inteligentnego domu - szansa i zagrożenie

W udoskonalaniu naszej codzienności chodzi o to, żeby życie było jeszcze łatwiejsze. Niemal wszystkie rozwiązania z kategorii smart, zdecydowanie podnoszą jakość życia. Są one też zaprojektowane w taki sposób, że bardzo łatwo jest się do nich przyzwyczaić. Później trudno z nich zrezygnować, dlatego wielu ludzi już woli zostać z nimi, niż zastanawiać się nad ewentualnymi konsekwencjami korzystania z nich w domu. Pewna grupa ekspertów ma problem z tym, co dokładnie dzieje się z danymi, które zbiera takie urządzenie, jak Alexa, czy Google Home. Sprawą zajęła się Amy Klobuchar - senator poruszyła inny temat – tego co dzieje się z danymi gromadzonymi przez inteligentne głośniki Amazona i Google. Wątpliwości jej budzą kwestie prywatności użytkowników. Firmy mają czas, by odpowiedzieć na pytania Klobuchar do 2 lipca. Branża smart home od dawna zwraca uwagę na kłopot z wzajemną synchronizacją gadżetów automatyki domowej, takich jak światła i głośniki pochodzące od różnych firm. W celu rozwiązania tego problemu zawiązano sojusz branżowy o nazwie Matter. Do grupy należy wielu producentów i dostawców, w tym Apple, czy Ikea.

Czytaj dalej