Huawei rzuca wyzwanie USA! Powstaje HarmonyOS - co to takiego?

26 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Mobile
Huawei Harmony OS
Źródło: Huawei

Sankcje nałożone przez rząd Donalda Trumpa na Huawei, mocno odbiły się na jego kondycji finansowej, dlatego chiński koncern buduje oprogramowanie.

Rywalizacja pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi rozgrywa się na wielu polach. Jednym z obszarów, który postanowiły kontrolować Stany, jest technologia. Jednak Państwo Środka podjęło rękawice i jeden z jej najważniejszych koncernów, czyli Huawei postanowił uniezależnić się od oferowanego wcześniej oprogramowania o nazwie Android. Teraz technologiczny gigant rozpoczął pracę nad własnym systemem o nazwie HarmonyOS. Niewiele wiadomo, jak będzie wyglądał oraz czy decyzja o zmianie wnętrza swojego sprzętu oznacza, że Huawei zaprezentuje zupełnie nową linię smartfonów.

Rynek podzielony na iOS i Androida

Współcześnie rynek smartfonów jest obstawiony przez dwóch dostawców oprogramowania. Do tej grupy należą Android oraz iOS. W przypadku producenta z zielonym, nomen omen androidem w logo, możemy mówić o większej uniwersalności, ponieważ bardzo dobrze adoptują sobie tę platformę różni producenci. Konkurencja w postaci Apple obrała zupełnie inną drogę, ponieważ zamiast szerokiej dystrybucji, oferuje iOS wyłącznie na swoje urządzenia, jak to dumnie określa projektowane w Kalifornii. Niestety żaden z tych systemów nie jest pozbawiony wad, ponieważ zarówno Androida, jak i elektronikę z logiem nadgryzionego jabłka dopadają różne niedociągnięcia w tym złośliwe kody.

Android

W przypadku Europy możemy powiedzieć, że przewaga urządzeń z Androidem na pokładzie jest zauważalna, natomiast w Stanach Zjednoczonych dużo popularniejszy wydaje się system iOS. Polski rynek, to osobny aspekt, ponieważ rosnącym zainteresowaniem cieszą się produkty legendarnego Steve'a Jobsa. Z drugiej strony marka Huawei ma wielu zwolenników, dlatego informacja o stworzeniu własnej platformy przez tego giganta z Chin, może zmienić układ sił na polskim rynku.

Huawei wybrał odważną drogę

Wydaje się, że stworzenie własnego oprogramowania, to bardzo duże wyzwanie. Jednak w aktualnej sytuacji Huawei jest podstawiony pod ścianą, ponieważ jest odcięty od technologii, a także rynku Stanów Zjednoczonych i musi szukać alternatywnego rozwiązania. Jak podaje agencja Reuters dla szefa tej firmy opracowanie HarmonyOS to priorytetowe zadanie, dlatego zastosowano strategię: wszystkie ręce na pokład. Pozostaje pytanie, kiedy zaplanowana jest premiera najnowszego dziecka Huawei? I tutaj pewna niespodzianka, ponieważ światło dzienne ma on ujrzeć już drugiego czerwca! Tak informuje ta sama agencja, powołując się na swoje źródła.

Czytaj dalej