Amazon przejął filmowego giganta! Co dalej z serią James Bond?

26 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
MGM Studios
Źródło: Pixabay.com

Amazon to przede wszystkim firma, która zasłynęła z bardzo skutecznej sprzedaży przez Internet, teraz inwestuje w branżę filmową, aby pobić Netflixa.

Świat się bardzo mocno zmienia i teraz każda duża firma, która chce liczyć się na rynku, musi podsiadać w swoim portfolio szeroki zakres usług. Przykłady, to między innymi jedna z najnowszych fuzji Discovery z WarnerMedia, miała być jedną z największych w tym roku w branży rozrywkowej. Jednak patrząc na zakupy Jeffa Bezosa za pośrednictwem swojej firmy Amazon, raczej możemy spodziewać się czegoś więcej. Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy świadkami niesamowitej wręcz walki o klienta i jego uwagę, która jednocześnie trwa bardzo krótko. Dlatego tak dobrze sprzedaje się kontrowersja i jednocześnie nowe media w postaci Internetu i streamingu. Gdzie tradycyjna telewizja, prasa i radio powoli odchodzą w cień.

Konkurencja na rynku VOD rośnie!

Jeszcze kilka lat temu prawdopodobnie tylko wizjonerzy, którzy obecnie zajmują najlepsze pozycje na rynku, wiedzieli, że zapowiadana śmierć telewizji, serialów i innych mediów na korzyść Internetu, to tylko część prawdy, ponieważ usługi VOD, czyli Video on Demand, rozumiane jako wideo na życzenie, są prawdziwym hitem! Szczególnie w czasie trudnego dla wszystkich 2020 roku, gdy więcej czasu w domu oznaczało zdecydowanie więcej godzin przed ekranem telewizora, komputera, tableta lub nawet smartfona.

Na rynku aktualnie liczy się tylko kilka podmiotów, które mogą przykuwać uwagę swoją rozpoznawalnością i wydaje się niemal nieograniczoną ofertą. Do ścisłej czołówki sektora VOD należy Disney +, HBO Max GO i Netflix. Amazon ma swoje Prime Video, z którego korzysta około 200 mln subskrybentów, którzy otrzymują materiały warte w przybliżeniu około 11 miliardów dolarów amerykańskich. Tak astronomiczna kwota, to dopiero początek wydatków, ponieważ Bezos postanowił wzmocnić swoją pozycję wśród firm oferujących VOD i zdecydował się na drugą najdroższą transakcję w historii firmy Amazon!

Netflix

Studio MGM sprzedane!

Amazon pochwalił się prawdziwą rewelacją, która przejdzie do historii firmy bez względu na jej skutki, ponieważ lider sprzedaży wysyłkowej kupił studio MGM. Instytucja znana w świecie Hollywood z takich produkcji, jak seria James Bond i Rocky, a także kilku innych filmów. Przykładem może być tutaj kultowa dla wielu obecnie Różowa Pantera. To wszystko należy teraz do firmy Bezosa, ponieważ najbogatszy człowiek na świecie (na dzień pisania materiału) zdecydował się kupić MGM Studios za 8,45 miliarda dolarów amerykańskich! W ten sposób ma do dyspozycji bibliotekę ponad 4000 filmów i około 17 000 programów telewizyjnych. Co się z tym stanie? Dokładnie nie wiadomo, na pewno dojdzie do wzmocnienia samego Amazon Studios, ale czy ta sprzedaż będzie miała wpływ na kolejne serie Jamesa Bonda, tego na ten moment nie wiemy.

Czytaj dalej