Nauka: “Blob” - istota, która zaskakuje naukowców

26 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Śluzowiec Physarum polycephalum Blob
Źródło: Wikipedia.org

Chociaż o żyjących na Ziemi stworzeniach wiemy sporo, to śluzowiec Physarum polycephalum zwany “Blob” sprawia, że nauka jest bezradna.

Ludzie dla ułatwienia sobie życia poruszają się w obrębie określonych schematów, ponieważ trudno wyobrazić sobie rzeczy inne od tych, jakie znamy. Oczywiście powstają dzieła fantastyczne, które ukazują świat w zupełnie innych warunkach, gdzie stworzenia oraz technologia są zupełnie różne od tego, co nas otacza. Jednak po zdumiewające odkrycia można sięgnąć również do świata nauki. Jednym z takich stworzeń jest śluzowiec. Co jest w nim zaskakującego?

”Blob” nie ma mózgu, jednak potrafi się uczyć

Trudno zakwalifikować śluzowce, do jednej grupy stworzeń na Ziemi, ponieważ wymykają się one ze wszystkich ram, jakie stworzyliśmy. Teoretycznie nauka jest zdania, że do zdolności uczenia się potrzebujemy czegoś na wzór mózgu. “Blob” temu całkowicie zaprzecza, ponieważ nie ma on niczego, co przypomina mózg. Jednocześnie może on uczyć się wielu podstawowych rzeczy potrzebnych do życia. Dodatkowo, gdy złączymy ze sobą dwa śluzowce Physarum polycephalum, przekazują one sobie wiedzę. Jednocześnie “Blob” może być przecięty na dwie części i zaczynają one radzić sobie doskonale samodzielnie, mimo że jeszcze przed chwilą były jednym organizmem.

Physarum polycephalum blob śluzowiec

Nauka zastanawia się, jak sklasyfikować śluzowca

Świat nauki stoi przed dużym wyzwaniem. Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, nie do końca wiadomo, do jakiej grupy przypisać Physarum polycephalum. Aktualnie należy on do królestwa Protist, jednak wielu badaczy uważa, że nie do końca on tam pasuje. “Blob” może się przemieszczać, choć robi to powoli. Jednocześnie przypomina żółtą maź, więc wzbudza niewielkie zainteresowanie zwykłych ludzi. W związku z tym spotykany na drzewach jest pomijany. Ogólnie ten tym śluzowca może funkcjonować samotnie, jednak w trudniejszych sytuacjach umie łączyć się w grupy. Rozmnażanie to bardzo ciekawa kwestia u “Bloba”, ponieważ dzieje się ono podobnie do grzybów, jednak musi znaleźć się odpowiedni śluzowiec, z trzema konkretnymi genami. Jednak “Blob” doskonale wie, kogo wybrać na potencjalnego partnera, ponieważ dysponuje czymś, co naukowcy nazywają “genetycznym GPS”.

Ludzkość chce wiedzieć więcej

Możliwość uczenia się bez posiadania mózgu, zdolność do funkcjonowania po przecięciu i przekazywanie wiedzy drugiemu śluzowcowi fascynują naukowców. Aktualnie nadal mało wiemy o Physarum polycephalum, jednak poznanie i zrozumienie zasad, na jakich funkcjonuje ten organizm oraz wykorzystanie ich w naszym życiu, to jest fascynujące. Na pewno wtedy cała technologia, jaką znamy, może ulec diametralnej zmianie.

Czytaj dalej