STRRAT - Internet ma nowego trojana szpiegującego! Sprawdź, czy go masz!

25 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Cyberprzestępstwo Stany Zjednoczone haker
Źródło: Pexels.com

Od kilku dni w sieci pojawiają się materiały na temat nowych niebezpiecznych trojanów. STRRAT, to następny kod, tym razem wychwycony przez Microsoft.

Szpiegowanie może kojarzyć się głównie z filmami ze srebrnego ekranu, gdzie dwa wrogie wywiady zwalczają się ze sobą, a jedna ze stron, chce przejąć, jak najwięcej informacji o drugiej. W tle pojawiają się strzelaniny, szybkie samochody i piękne kobiety. Współcześnie w Internecie też możemy poczuć się niczym James Bond, agent jej królewskiej mości. Pytanie, czy to my będziemy mieć licencje 00, która pozwala na zabijanie, a może to nas rozegrają, jak pionka na szachownicy? Paradoksalnie wszystko zależy od nas! Warto być czujnym, analizować i odłożyć emocje na bok. Wtedy szanse na sukces zdecydowanie rosną!

Haker czeka na błąd! Unikaj ich

Dostanie się do wnętrza komputera, żeby przechwycić dane użytkowników, z jednej strony jest bardzo łatwe, z drugiej wymaga w większości przypadków zostawienia uchylonych drzwi przez użytkownika, ponieważ większość systemów zabezpieczających, skutecznie chroni przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą Internet. Gdzie najczęściej dochodzi do otworzenia dostępu dla hakera? Ludzie, którzy zajmują się przestępczością w sieci to inteligentne osoby, dlatego swoje mechanizmy opierają na tym, co najbardziej wpływa na ludzi i jest motorem dla ich decyzji. Emocje, one muszą grać pierwszoplanową rolę. Inaczej to nie ma wielkiego sensu. Czy tego chcemy, czy też nie, kierujemy się przeczuciami oraz instynktami. A kwestie finansowe na większość mieszkańców Ziemi działają, jak magnes.

Stany Zjednoczone haker Rosja Chiny cyberbezpieczeństwo

STRRAT - wykorzystuje nieuwagę i dobre intencje ludzi

Prawdopodobnie nikt nie lubi mieć długów o charakterze finansowym. Takie zobowiązania to zawsze spore wyzwanie dla każdego, kto chce żyć normalnie i mieć spokojną głowę. Dlatego, gdy na skrzynce mailowej pojawia się wiadomość z ponagleniem do zapłaty, lub innymi nagłówkami, które wskazują, że pozostaje coś do uregulowania, powinna zapalić się w głowie lampka ostrzegawcza! Zdecydowanie wiemy, jakie rachunki płacimy każdego miesiąca i mniej więcej zdajemy sobie sprawę, na jakie rzeczy wystarczyło nam pieniędzy, a co pozostało niezapłacone. Dlatego wszelkie ponaglenie do zapłaty i zachęcanie w treści maila, żeby pobrać załącznik, to być może prosta droga do zainstalowania na swoim komputerze takiego trojana, jak STRRAT! Microsoft poinformował o sposobie działania tego złośliwego kodu, który po przedostaniu się do komputera, może zbierać dane potrzebne do logowania w różne miejsca i szpiegować użytkownika niemal bez jego wiedzy.

Czytaj dalej