Robot, który jest świadomy swojego ciała. Czy nauka nie idzie za daleko?

25 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Humanoid robots
Źródło: Tech Advisor

Roboty otrzymują od ludzi coraz bardziej zaawansowaną technologię, która zbliża je do ludzi. Najnowszy pomysł, jaki proponuje nauka, to świadomość swojego ciała.

Czasy, w których roboty przejmują kontrolę nad światem, to na razie wizja rodem z filmów Fantazy, jednak nauka krok za krokiem zbliża maszyny do człowieka. Najnowsze pomysły to odwzorowanie mimiki człowieka, samodoskonalenie się, a teraz świadomość własnego ciała, podobna do tej, jaką mają ludzie. Człowiek jest świadomy swojego istnienia na poziomie psychologicznym, a także dokładnie wie, gdzie znajdują się jego kończyny. Eksperci właśnie opracowali oprogramowanie, które uczy roboty, jak ruszają się jego kończyny.

Nauka dała maszynie oczy do poruszania się

Większość maszyn, które możemy nazwać robotami do poruszania się wykorzystuje głównie kamery. To one pełnią funkcję wzroku, dzięki czemu oprogramowanie może analizować informacje potrzebne do utrzymania kierunku, wykonania polecenia, lub utrzymania równowagi. Oczywiście pomocne są również czujniki, jednak podobnie, jak w przypadku ludzi, chodzenie z zamkniętymi oczami wygląda zupełnie inaczej. Jako homo sapiens musimy w takiej sytuacji bazować na zupełnie innych zmysłach. Roboty mogą być ich pozbawione, przez co stają się niemal bezużyteczne. Dlatego świadomość własnego ciała jest tak ważna dla dalszego rozwoju robotyki.

Agility Robotics dokonało przełomu

Naukowcy z Oregon State University postanowili nauczyć robota zupełnie nowych umiejętności, dlatego zbudowali maszynę, którą możemy określić jako niewidomą. Brak jakichkolwiek kamer był początkowo dużym problemem dla maszyny, ponieważ miała ona spore kłopoty z poruszaniem się, a nawet utrzymaniem w pozycji pionowej. Jednak zmiany w oprogramowaniu pozwoliły automatowi na funkcjonowanie na ślepo. Skuteczność takiego działania wahała się od 80 do 100%. Dlaczego zdecydowano się na nauczenie robota świadomości swoich kończyn? Humanoidy mają w przyszłości wyręczać ludzi w różnych niebezpiecznych zadaniach. Poruszanie się w nocy, mgle, dużym zadymieniu lub burzy śnieżnej i innych warunkach o ograniczonej widoczności musi opierać się na innych zasadach niż tylko obrazie z kamer. Dzięki temu roboty będą o wiele skuteczniejsze.

Agility Robotics

Czy różne uniwersytety połączą siły i wiedzę?

Aktualnie wiedza związana z różnymi aspektami robotyki znajduje się w rękach szerokiej grupy ekspertów. Specjaliści Disneya, tego samego, który zasłynął z animacji i bajek opracowali robota naśladującego ludzką mimikę twarzy. Boston Dynamics razem z DARPA pracują nad sztuczną inteligencją. Teraz Agility Robotics zdecydowało się rozwinąć zmysły robota. Jeśli te wszystkie elementy kiedyś nauka połączy ze sobą, powstanie bardzo realistyczny humanoid, który będzie sprawniejszy i mądrzejszy od ludzi.

Czytaj dalej