Nauka jest w szoku! Czegoś takiego się nie spodziewaliśmy!

24 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
World climate tropical forest
Źródło: Pixabay.com

Ocieplenie klimatu jest zjawiskiem, o którym mówi się coraz więcej. Zmiany w pogodzie mają szereg podstaw, a jedną z nich mają być lasy w Amazonii. Nauka jest w szoku!

Dużo mówi się o wpływie działalności człowieka na zmiany klimatu. Chociaż trudno z tym dyskutować, ponieważ jako ludzie z pewnością w jakimś stopniu dokładamy się do tego, co obecnie zachodzi na Ziemi, to obserwujemy też zjawiska, których nie rozumiemy. Uczciwie trzeba sobie powiedzieć, że zmiany klimatu na przestrzeni milionów lat były czymś normalnym. Prawdopodobnie ludzkość przyspiesza niektóre z tych procesów, ponieważ emitujemy spore ilości dwutlenku węgla. Ociepla on atmosferę, ponieważ akumuluje ciepło ze Słońca. Interesujące jest również to, że nauka zaobserwowała, iż chmury, które naturalnie powinny odbijać światło i ochładzać ziemię, również akumulują ciepło. Obserwujemy zachodzące w naszym otoczeniu zmiany i staramy się znaleźć rozwiązanie na problemy, których być może nie musimy unikać.

Ziemia jest uzależniona od surowców naturalnych

Prąd elektryczny i surowce naturalne są obecnie największym uzależnieniem dla naszej cywilizacji. Bez tych dwóch elementów, które pomagają nam tworzyć Internet, łańcuchy dostaw, transport, energię do pracy maszyn na Ziemi zapanuje anarchia i prawdziwy koniec świata. Oczywiście potrzeba matką wynalazków, dlatego jeśli w realnym stopniu wyczerpią się surowce naturalne, prawdopodobnie ludzkość znajdzie sposób na ich zastąpienie. Wydaje się, że ludzie to, co obecnie proponują nam Unia Europejska, częściowo planuje się wprowadzić w Stanach Zjednoczonych, czyli "Nowy Zielony Ład", jest działaniem na siłę. Nagle urzędnicy, politycy i ekolodzy, którzy chcą zatrzymać zmiany klimatyczne, proponują rozwiązania opracowane doraźnie. Przynajmniej takie można odnieść wrażenie, ponieważ niektóre pozbawione są pewnego, logicznego sensu. Jednym z najlepszych przykładów jest ekologiczny charakter samochodu elektrycznego, niektórzy naukowcy mają wątpliwości.

Fabryka

Zielone płuca Ziemi wcale nie takie eko?

Na lekcjach biologii mówiło się, że lasy Amazonii są płucami Ziemi, ponieważ odpowiadają one za produkcję tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery. Niestety to nie do końca prawda, ponieważ największymi producentami tlenu są oceany. Prawdą było natomiast to, że lasy tropikalne odpowiadały za pochłanianie dwutlenku węgla. Teraz tak nie jest, ponieważ jak podaje prof. Simon Lewis z University College London, prowadzone pomiary nad puszczą amazońską przez dziewięć lat przy pomocy niewielkich samolotów oraz satelit wskazują, że ten fragment Ziemi emituje do atmosfery każdego roku aż miliard ton dwutlenku węgla. Skąd taka duża nadprodukcja związku chemicznego? Powodem są zmiany klimatu i samo wycinanie lasów. Mniejsza ilość drzew, przyczynia się do występowania słabszych deszczy, a one przekładają się na susze, która dodatkowo ogranicza występowanie drzew. Tak powstaje pewne sprzężenie zwrotne, które trudno przerwać. To prawdopodobna przyczyna tak dużej zmiany w Amazonii.

Czytaj dalej