John McAfee nie żyje! Internet wiele mu zawdzięcza!

24 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
John Mcfee
Źródło: BBC.com

Rozwój Internetu sprawił, że pojawiło się w nim coraz więcej zagrożeń. John McAfee walczył z nimi, dzięki stworzeniu programu antywirusowego. Niestety to koniec.

Wirus komputerowy to jedno z największych zagrożeń, z jakim boryka się Internet. Na szczęście stworzenie antywirusa dostępnego na komputery dało ich użytkownikom większy spokój i bezpieczeństwo. Jedną z osób, które przyczyniły się do popularyzacji ochrony w sieci i jednocześnie dorobiły się na tym potężnych majątków, był John McAfee. Brytyjczyk mieszkający od dziecka w Stanach Zjednoczonych. Jak możemy wyczytać w sieci człowiek z trudnego domu, gdzie problemy z alkoholem jednego z rodziców, były powodem wielu dramatów. Mimo tego John postanowił skończyć studia. Zainteresował się matematyką, następnie postanowił rozpocząć przewód doktorski, jednak został wyrzucony z uczelni, ponieważ wdał się w romans z jedną ze studentek. Co ciekawe została ona później jego żoną.

John McAfee - geniusz z ciemną stroną

John McAfee zasłynął przede wszystkim ze zrobienia programu antywirusowego, który nazwano jego nazwiskiem. Jednak ten biznesmen miał również ciemną stronę. Okazuje się, że John był uzależniony od wielu substancji psychoaktywnych. Gdy pracował przez około dwa lata w NASA, został wyrzucony z całkiem interesującego stanowiska pracy, właśnie za dystrybucję narkotyków na terenie obiektu. Po wielu wzlotach i upadkach zawodowych z powodu swoich słabości zdecydował się podjąć leczenie. Gdy w latach 80. XX wieku kończy on leczenie, trafia do holdingu zbrojeniowego Lockheed. Tam po raz pierwszy w życiu spotyka się z pojęciem wirusa komputerowego. Ta informacja zmienia jego życie na zawsze.

Dane w internecie widoczne z komputera

Własna firma i znowu problemy

Pod koniec lat 80. XX wieku John McAfee postanawia założyć firmę, która stworzy antywirusa. Jego największą zaletą ma być umiejętność wyszukiwania innych wirusów i walka z nimi. Jednak prezes firmy dla zbudowania potrzeby do posiadania nowego programu zdecydował się stworzyć swoją odmianę wirusa. Niestety projekt nie sparaliżował niemal całego Internetu, ale za swoje działania John zainkasował około 100 mln USD. Kontrowersyjna polityka prowadzenia firmy, przyniosła efekty, ponieważ przedsiębiorstwem zainteresował się Intel. Wykupił on większość udziałów za 7,7 mld USD.

W 2020 roku John McAfee w wieku 75 lat został aresztowany przez hiszpańską policję z powodu konieczności ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Powodem zatrzymania były problemy podatkowe wobec USA, za które groziło milionerowi nawet do 30 lat więzienia. Jednak do wykonania wyroku nie dojdzie, ponieważ przedsiębiorcę znaleziono martwego w swojej celi w hiszpańskim więzieniu. Prawdopodobnie popełnił on samobójstwo.

Czytaj dalej