Richard Branson podjął wyzwanie? Elon Musk może czuć się zagrożony!

24 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Virgin Galactic
Źródło: Bloomberg

Elon Musk i jego SpaceX, jako jedno z pierwszych prywatnych przedsiębiorstw rozpoczęło regularne loty w kosmos. Jednak do gry powraca Virgin Galactic!

Świat skoncentrował się na tym, co dzieje się wokół Elona Muska i jego SpaceX oraz co planuje jego największy konkurent, czyli Jeff Bezos. Tych dwóch biznesmenów, którzy wymieniają się na pozycji lidera, jeśli chodzi o tytuł najbogatszego człowieka na Ziemi ma jeszcze jednego konkurenta. Jest nim Richard Branson z firmą Virgin Galactic. Choć o tym projekcie zrobiło się cicho po 2014 roku, gdy statek 2 Virgin Galactic rozbił się na pustyni Moyave, to pracę nad komercjalnymi liniami kosmicznymi nadal trwają. O powrocie do gry Bransona wspominaliśmy w artykule związanym z komercjalnymi lotami na Księżyc i w dalszej perspektywie na Marsa. Dzisiaj jesteśmy jeden dzień po historycznym dla firmy ekscentrycznego miliardera wydarzeniu.

Rakiety i statki jednorazowego użytku to przeszłość

Jakiś czas temu największym problemem w ekspansji kosmosu były koszty związane z tym, że praktycznie każda rakieta oraz kapsuła były jednorazowe, co generowało ogromne koszty przygotowawcze do kolejnej załogowej misji. Sytuację poprawiły nieco wahadłowce, jednak tę drogę rozwoju dość szybko porzucono. W najnowszej historii podobnego wyczynu, który pokazuje, że można wykorzystać sprzęt wielokrotnie dokonała dopiero firma SpaceX. Jej udane starty i lądowanie przysporzyły twórcy międzynarodową sławę. Sam Elon Musk ma zdecydowanie dalej posunięte plany, choć do gry w swoim stylu dołączył Richard Branson. Virgin Galactic ma za sobą udany lot samolotu VSS Unity, który wzniósł się na wysokość 90 km i bezpiecznie powrócił na lotnisko.

Bill Nelson nasa spacex

Loty komercyjne od 2022 roku!

Choć w 2014 roku Virgin Galactic miał na koncie tragedię, to nadal chce zrealizować swoje marzenie o komercyjnych liniach lotniczych w przestrzeń kosmiczną. Projekt ma ruszyć w 2022 roku, a na liście chętnych na taką podróż jest już 600 biletów. Cena za taką przyjemność i przygodę kosztuje od 200 000 do 250 000 USD. Virgin zapowiedziało kolejne loty w tym roku. W drugim starcie na pokładzie statku mają być członkowie zespołu, a w trzeciej próbie pasażerem ma być już sam właściciel firmy - Richard Branson.

Wzrost konkurencji, to obniżka cen

Na początku wspominaliśmy o tym, że loty w kosmos zawsze były ekstremalnie drogie. Jednak w tych czasach, gdy tak było, pewien monopol na przestrzeń kosmiczną miało NASA. Współcześnie bardzo szybko rozwijają się inne, prywatne firmy. SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic. Dodajmy do tego potężną ekspansję chińskiej agencji kosmicznej, jedno jest pewne, technologia pójdzie naprzód, a ceny pójdą w dół. Dlaczego? Konkurencyjność i walka o klienta, jakim jest miliarder lub podwykonawca, zmusi te firmy do obniżenia cen, a to pomoże w szybszej komercjalizacji.

NASA

Czytaj dalej