Nauka: Badacze wykorzystują sztuczną inteligencję do analizy pisma znad Morza Martwego

24 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Sztuczna Inteligencja
Źródło: Pexels.com

Nauka wykorzystuje uczenie maszynowe do analizy pisma na manuskryptach. Pojawiły się nowe wnioski. Mogą one pomóc w kolejnych badaniach oraz dziedzinach.


Rozwój technologii pozwala odkrywać ludzkości nowe, dotychczas ukryte fakty. Okazuje się, że znane w kręgach historyków i badaczy Biblii zwoje znad Morza Martwego mają dwa różne charaktery pisma. Są one na tyle zbliżone do siebie, że trudno to dostrzec na pierwszy rzut oka. Dokonała tego dopiero maszyna, która nauczyła się, przy pomocy odpowiedniego algorytmu analizować zapisane pismo i odróżniać je od materiału na, którym zapisano poszczególne rozdziały z Biblii.


Paleografia - nauka zajmująca się badaniem starożytnego pisma

Naukowcy zajmujący się paleografią badają starożytne manuskrypty pod kątem analizy pisma. Eksperymenty i wyciągane w ten sposób wnioski odnoszą się między innymi do środowiska, w jakim tworzyli autorzy różnego rodzaju dokumentów. W przypadku zwojów znad Morza Martwego wiadomo, że zawierają one aż sześćdziesiąt sześć rozdziałów Księgi Izajasza. Datuje się go na tysiąc lat wcześniejszy w porównaniu do manuskryptów znalezionych w okolicy.

Zwoje znad Morza Martwego nowe odkrycia


Dwa różne charaktery pisma, co to oznacza dla nauki?

Z punktu widzenia paleografiki nauka dowiedziała się, że prawdopodobnie zwoje znad Morza Martwego mają więcej niż jednego autora. Taka teoria podważa wcześniejsze ustalenia, z których wynika, że napisała to jedna osoba. Dlatego pod rozwagę bierze się jeszcze jedną możliwość. Nauka zdaje sobie sprawę, że spisanie takich dokumentów to bardzo często jest dzieło życia, dlatego w jego końcowym etapie autor jest już starszą osobą. Z wiekiem pismo ewoluuje, ponieważ zmienia się sprawność człowieka i środowisko. To również wyjaśnia, dlaczego znaki są bardzo do siebie podobne, jednak po głębszej analizie okazuje się, że są nieco inne.

Wykorzystywanie sztucznej inteligencji do analizowania pisma z pewnością pozwoli ludzkości odnaleźć oryginalne dokumenty, przeanalizować dotychczasowych autorów pod kątem ich rozwoju twórczości. Jednocześnie zaawansowane programy mogą odszyfrować wiele spraw z kryminalistki, gdzie autentyczność dowodów jest poddawana w wątpliwość.


Uczenie maszynowe pozwoli dotrzeć do najstarszych tekstów

W czasach, gdy ludzie tworzyli dokumenty ręcznie, każda następna kopia różniła się nieco od poprzedniej wersji. Wykorzystywanie uczenia maszynowego pozwoli nauce dotrzeć, na podstawie skrupulatnej analizy do najstarszych wersji różnego rodzaju dokumentów. W ten sposób inaczej spojrzymy na całą historię ludzkości, a także na artefakty, którymi dysponujemy.

Czytaj dalej